Gündem Kadınca Moda

25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü

Avatar
472 Gösterim

25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü, 1999’da kadına yönelik şiddetin önüne geçme ve toplumu bilinçlendirerek farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararıyla ilan edilmiştir.  International Day for the Elimination of Violence against Women, Birleşik Milletler tarafından tanınırken, ülkemizde de dahil tüm dünya üzerinde kadına ve çocuğa yapılan şiddete uğruyor. Psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalan kadınlarımız, korku dolu anlar yaşamayı sürdürüyor.

Evde, iş yerinde, sokakta tacize ve tecavüze maruz kalan kadınlar haklarını aramaktan çekiniyor. Toplumda bilinç uyandırmak adına kadınların haklarını savunması için sosyal medya da bir çok kampanya başlatıldı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan resmi sosyal medya hesabından 25 kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

“Kadına yönelik şiddet, insanlığa karşı işlenen en büyük suçlardan biridir. Kadına yönelik şiddete, istismara, tacize ve ayrımcılığa karşı mücadeleye devam edecek, inşallah bu ayıbı el birliğiyle ülkemizden tamamen sileceğiz”

 

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap