Gündem

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Avatar
821 Gösterim

1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir.  Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen 3 Aralık, uluslararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Tüm dünyada engelli bireylerin haklarını dikkat çekilen, çeşitli organizasyonların yapıldığı bir gün niteliğini taşımaktadır..

Toplum ve toplumunu her alanında engelli bireylerin haklarını korumak, refahını sağlamak, topluma karışmasını teşvik ederek, politik, sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan farkındalık arttırmayı amaçlamaktadır.

Birleşik Millerler tarafından 2006’da kabul edilen Engelli Bireylerin Haklarına Dair Sözleşme, İnsani Eylemde Engelli Bireylerin Edilmesi şartıyla birlikte uluslararası kalkınma taahhütlerin uygulanmasında yer almıştır.

Yeterli destek verildiği taktirde toplumdaki engelli bireyler sanatta, edebiyatta, kültürel çalışmalarda ve sporda önemli başarılar elde ettiği görülmektedir.  Günün anlam ve önemini yaptığı açıklamalarla vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan;

“Çağdaş ve sosyal devlet olma anlayışımızın gereği olarak, engelli kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için çalışmak her zaman önceliğimiz olmuştur. Engellerin bu kardeşlerimizin zihinlerinde ve uzuvlarında değil, onları eksik gören kalplerde olduğuna inanıyor, bu bilinci tüm topluma yaymak konusunda gayret göstermeye devam ediyoruz” dedi.

Engelli bireyler için yapılan çalışmalara yönelik konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hukuki ve sosyal açıdan ülkemizin verdiği desteği;

“Son 17 yılda, engelli bireylerin hayata katılımı konusunda atılan devrim niteliğindeki adımlar, engelli vatandaşlarımıza karşı hassasiyetimizin bir göstergesidir. Eğitim hizmetlerinden evde bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine varıncaya kadar pek çok hususta engelli kardeşlerimizin sorunlarına çözüm olmak; toplumla bütünleşmelerini, işgücüne katılmalarını, huzur ve refahlarının artmasını sağlamak için özveriyle çalıştık. Engelli vatandaşlarımızın, hiçbir ayrım gözetilmeksizin sunulan imkânlardan yararlanabilmeleri, gurur verici başarılara imza atabilmeleri bizim için mutluluk kaynağıdır” sözleriyle belirtti.

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap