3 Milyon Yıllık Lanetli Umut Elması (Hope Diamond)!

58 Gösterim

3 Milyon Yıllık Lanetli Umut Elması (Hope Diamond)!

Dünyaca ünlü, sahiplerine uğursuzluk ve felaket getiren Umut elması üç milyonluk tarihi geçmişiyle hala ilgi odağı olmayı sürdürüyor. İnsanlar tarafından lanetlenen Umut elması ayrıca bu zamana kadar bulunan en büyük mavi elmaslardan biri olma ayrıcalığına sahiptir.

Mavi renkte olan ve 112 karatlık olan değerli Umut elması oldukça serttir ve içinden yalnızca ışık geçebilir, fiyatı ise dudak uçuklatıyor. İlk olarak 1600 yıllarda Hindistan’da ortaya çıkan elmas, savaş tanrıçası Shiva heykelinin üçüncü gözü olarak sergilenmekteydi.  Tanrıça tarafından lanetlendiği düşünülen elmasın ardından ölüm ve uğursuzluk getirdiği yaşanan olaylarla ortaya çıkmıştır.

Shiva heykelinden çalınmasıyla daha sonrasında değerli taş tüccarı Jean Baptiste Tavernier’ın eline geçer.  Elindeki bir çok değerli taşlarla birlikte Umut elmasının da olduğu sandığı Fransa kralı 14. Lois’e satmıştır. Tavernier kıymetli taşı elinden çıkardıktan sonra Rusya’da köpeklerin saldırısına uğrayarak ölmüştür. Taşın sahip olduğu negatif güçlerin ilk kurbanı olarak bilinen 14. Lois, 1673 yılında elmasın daha çok parlamasını isteyerek kesilmesi emrini vermiştir.  Kesilerek 67 karata düşen elması kurdeleyle boynuna takarak sergileyen kral sırasıyla önce oğlunu, erkek kardeşini, torununu ve torununun eşini kaybetmiştir.

14. Louis elmasın lanetli olduğunu düşünerek takmayı bırakmasına rağmen kangren olarak hayatını kaybeder.  Mavi elmasın yeni sahipleri olan 16. Lois ve eşi Marie Antoinette lükse ve şaşaaya düşkünlükleri ile biliniyordu.  1789’daki Fransız Devriminden sonra ülkeden kaçmaya çalışan çift yakalanarak giyotinle idam edildi.

1872 yılında diğer değerli elmaslarla birlikte mavi elmasta kraliyet mülkünden çalınarak ortadan kayboldu. 1839 yılında yeniden sahneye çıkan mavi elmas, İngiltere’de ortaya çıktı.  Amsterdamlı bir elmas tüccarının elinde olan mavi elmas, tüccarın oğlu Hendriks Falls babasından çaldığı elmasın yeni sahibiydi.  Elması ele geçirdikten bir ay sonra intihar etti.

Henry Philip Hope’nın değerli taş koleksiyonun de yer alan mavi elmas kayıtlara Hope Elması olarak geçirildi.  Ve o günden itibaren adı Umut elması olarak anılmaya başlandı.  Hope ailesi elmasa sahip olmalarıyla bir çok uğursuzluğa maruz kaldı, devamında ise elması Fransız Jacquez Calo’a sattı.

Yeni sahibi ise kısa bir süre içinde intihar ettiğinde elmas, Matmazel Landre adında bir dönsüzün boynunda görüldü.  Matmazel Landre evli aşığı tarafından öldürüldü.  Kıymetli taşlara zaafı olduğu bilinen II. Abdülhamit yarım milyon dolarak ödeyerek Hope elmasını satın aldı.

Satın almasının ardından sonraki yıl tahttan indiren II. Abdülhamit’in elması olarak satışına sunulan Hope Elmasını ünlü mücevherci Pierre Cartier aldı.  1910’da yine el değiştirerek zengin Amerikalı bir kadın olan  Evalyn Walsh Mclean’a geçti.  Mclean taşın şans getirdiğine inanarak boynundan bir kez bile çıkarmadı.  Ama uğursuzluk silsilesi devam ediyordu ve ilk olarak 9 yaşındaki oğlunu trafik kazasında kaybetti ve ardından kızı intihar etti. Kocası ilk olarak akıl hastanesine kaldırıldı ve 1941 de hayatını kaybetti.

Mclean’ın hayatını yitirmesi sonucunda arkada kalan borçların ödenmesi için satılan elması New York’lu bir mücevherci olan Harry Wiston satın aldı.

Taşın geçmişini ve arkasında taşıdığı lanetin farkında olan Wiston, daha fazla insana zararı dokunmaması amacıyla  Smithsonian Enstitüsüne bağışladı. 10 Kasım 1958’den  bu yana orada sergilenen elmas, hala bir çok kişi tarafından ziyaret ediliyor…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir