6 Yaşında Oxford Üniversitesine Seçilen Otizmli Dahi; Joshua Beckford !

66 Gösterim

6 Yaşında Oxford Üniversitesine Seçilen Otizmli Dahi; Joshua Beckford !

Dünyanın en zeki çocuklarından biri olan Joshua Beckford ile tanışmaya hazır olun.  Kendisi henüz 6 yaşında iken İngiltere’nin en prestijli ve köklü kurumlarından biri olan Oxford Üniversitesine kabul edildi!

Bilim ve sanat dünyanın önemli isimlerine eğitim veren bu kuruma ancak seçkin adaylar zorlu bir elemeyi geçerek girebilirken, Oxford Üniversitende bir ilk gerçekleşerek 6 yaşında olan Joshua Beckford elemeleri geçti.

Gelin dünyanın en zeki çocuğunu biraz yakından tanıyalım; Joshua Beckford yüksek işlevsel otizm teşhisi konan Afro-amerikalı bir çocuk.  Babası Beckford’un henüz 10 aylıkken bilgisayar klavyesindeki harfleri ezberlediğini fark etti.

Bunun devamında alfabeyi yazan, bazı grafiklerdeki değişik renkleri göstermeye başlayan Joshua Beckford babasını oldukça şaşırtıyordu.  10 aylık bebekler ancak anne-baba demeye çalışırken o alfabeyi yazarak kullanabiliyordu.

Ailesini gerçekten şoka uğratan ise oğullarının 3 yaşında iken başka bir dil öğrenip ana dili gibi konuşması oldu.  Akıcı bir şekilde Japonca konuşan Joshua, gelecekte beyin cerrahı olmak istiyor.

“Dört yaşından beri babamın dizüstü bilgisayarını kullanıyorum ve o yaşlarda organları öğrendiğim bir vücut simülatörüne sahiptim”

Oxford Üniversitesinin 8-13 yaş arası çocuklara özel bir programı olduğunu duyan babası, 2011 yılında başvuru yaptı.  Oğlunun başarısına inanan baba, henüz 6 yaşında olmasına rağmen Joshua’nın zekasına güveniyordu.  Ön görülen yaşta olmamasına rağmen başarısından ötürü Joshua Beckford, üniversiteye kayıt olma şansı kazandı. Bir çok öğrencinin hayali olan Oxford’a kabul edilen en genç öğrenci ünvanında sahibi oldu. Üniversite de Felsefe ve Tarih dersleri alarak ikisini de başarıyla bitirdi.

Otizmli genç dahiye gelecek hakkındaki planları sorulduğunda ise, yaşıtlarının ötesinde bir cevap vererek ne kadar ileri seviye de olduğunu kanıtlıyor.

“Ben dünyayı kurtarmak istiyorum. Dünyayı ve insanların fikirlerini değiştirmek istiyorum. Dünya ile ilgili doğru şeyleri yapmak için bazı şeyleri değiştirmek istiyorum.”

Şimdilerde 12 yaşında olan Joshua, akranları gibi 3. sınıfa gitmiyor, akademik çalışmalarına devam ediyor.  2 yaşında iken yaşıtlarının eğitimi almıştı. Evde eğitimine devam eden dahi çocuk, gelecekte Beyin cerrahı olmayı ve dünyayı değiştirecek şeyler yapmayı planlıyor.

Önümüzdeki iki yıl boyunca doktor olma hedefini gerçekleştirmek üzere yoğunlaşan Joshua, ayrıca Mısır tarihi konusunda çokça meraklı ve bir çocuk kitabı üstünde çalışıyor.

Başarısı ve zekasıyla adından sıkça söz ettiren Joshua Beckford 2017 yılında Ulusal Çeşitlilik Ödüllerinde Yaş İçin Olumlu Rol Modeli Ödülünü aldı.

Ulusal Otizmli Toplumunun Siiyahi ve Azınlık kampanyasının yüzü olan dahi çocuk, azınlık grupların otizm desteği ve hizmeti girişimlerinde karşılaştıkları zorlukları hatırlatarak görev alıyor.

Yaşının ötesinde olgun olan bu çocuk başarı öyküsüyle herkese umut aşılamaya devam ediyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir