Angelina Jolie ‘Dünyanın Daha Kötü Kadınlara İhtiyacı Var’

1.320 Gösterim

Angelina Jolie ‘Dünyanın Daha Kötü Kadınlara İhtiyacı Var’

Elle dergisinin Eylül ayında yer alan ABD’li ünlü aktör Angelina Jolie, verdiği röportajla tüm dikkatleri üstüne çekiyor.  Yaptığı açıklamalarla kadınlara haklarına dikkat çeken Jolie, ‘Dünyanın daha kötü kadınlara ihtiyacı var’ diyerek bakın neyi anlatmak istiyor.

(BMMYK) Birleşik Milletler Mülteciler  Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi, Oscar ödüllü Angelina Jolie Elle dergisine verdiği röportajda toplumlarda kadının nasıl göründüğüne vurgu yaptı.  Kadınların toplumlar tarafından nasıl algılandığı, toplumdaki yerini, kadın cinayetlerini konu alarak açıklamalarda bulundu.  44 yaşında olmasına rağmen güzelliğini hala daha koruyan aktris, çocuklarına nasıl bir insan olmalarını gerektiğini anlattı.

Dünyada kötü kadınların çoğalması gerektiğini belirten ünlü aktör, gerekçesini ise şu sözleriyle açıkladı.

‘Kötü kadın’ haksızlık ve tacizden bıkmış kadınlardır. İnanmadıkları kurallara uymayı reddeden kadınlar, kendileri veya aileleri için en iyisidir. Aileleri ve toplulukları tarafından ölüm veya hapis cezası veya reddedilme riski altında olsa bile seslerinden ve haklarından vazgeçmeyen kadınlar. Eğer bu kötülük ise, o zaman dünyanın daha kötü kadınlara ihtiyacı var.

Ancak, kadınların her sabah savaşmak istedikleri için uyanmadıkları da doğru. Yumuşak, besleyici, zarif ve sevgi dolu olmak istiyoruz – herkes savaşmak için doğmaz. Ve biz kadınlar sihirli güçlere sahip değiliz. İstediğimiz şey birbirimize destek olma ve kadınlara eşit olarak değer veren ve saygı duyan birçok adamla birlikte çalışmak, birlikte yaşamak. Sadece bu.

 

Birçok ülkede insan haklarını savunan kadınlar hala sapkın, yoldan çıkan veya geçimsiz olarak etiketleniyor. Bu ülkelere sık sık seyahat ediyorum. Dünyanın dört bir yanındaki kadın insan hakları savunucuları, siyasi görüşlerinden, kendilerini ya da başkalarını savunmaktan, hayal bile edemediğim cesaretle hapsedildiler. Kadınlar, tehlikeli bir güç olarak görülüyor. Günümüzde hala 200 milyon kadın genital sünnet geçiriyor dünya çapında 650 milyon kadın da 18 yaşından önce evlendiriliyor. Binlerce kadın ve kız, aile üyeleri tarafından her yıl namus cinayetleri altında öldürülüyor. Bu korkunç suistimallere son vermeliyiz. Kadınları ikincil bir konumda tutmak için neden bu kadar enerji harcanıyor?’

Dünya üzerinde Milyonlarca kadının hala sünnet edildiğini ve 18 yaşının altında iken rızası olmadan evlendirildiğini belirten Jolie, namus cinayetleri konusuna da değindi.  6 altı çocuğu bulanan Angelina Jolie, çocuklarına verdiği her zaman verdiği öğüdü derginin sayısında da paylaştı.

 ‘Kızlarıma yapabilecekleri en önemli şeyin zihinlerini geliştirmek olduğunu sık sık söylüyorum. Her zaman güzel bir elbise giyebilirsin, ama aklın güçlü değilse, dışarıda ne giydiğin önemli değil. Bağımsız bir iradeye ve kendi görüşlerine sahip bir kadından daha büyüleyici bir şey olamaz.’

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir