Gündem

Belçikalı Profesörler Corona virüsüne çare bulduklarını açıkladı!

Avatar
568 Gösterim

Binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden Kovid-19 virüs salgını, tüm dünyanın yoğun önlemler almasını sağladı.  Hızlı bir şekilde ilerleyen virüs ülkemize kadar ulaşmış durumda, son olarak açıklanan bilgilere göre Türkiye’de 4 kişi hayatını koronavirüsü yüzünden kaybetti.

Covid-19 virüsüne açılan savaşta müjdeli haber Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü’nden geldi. Belçikalı Profesörler Kovid-19 virüsünü laboratuvar ortamında etkisiz hale getirdiklerini açıkladı.  Prof. Dr. Xavier Saelens resmi açıklamada bulunarak korona virüsünü etkisiz hale getirdiklerinin müjdesini verdi.
Kesin tedavi için henüz yolun başında olduklarını ifade eden Flaman Hükümeti Başbakan Yardımcısı Bilim ve Ekonomi Bakanı Hilde Crevits, “Zekice ve çığır açan bir adım” olarak nitelendirdi.

Gent Üniversitesi Tıbbi Biyoteknoloji Merkezi ekibiyle birlikte Prof. Dr. Xavier Saelens tarafından geliştirilen antikor Covid-19 virüsü ile SARS COV-2 virüsü karşısında başarı elde etti. Yeni bulunan antikor aynı zamanda virüsün insan vücuduna bulaşmasını engelliyor.


Uzmanlar kesin aşının zaman alacağını, buldukları antikorun testlerden geçmesi gerektiğini ifade ederken, Ekonomi Bakanı Hilde Crevits biyoteknik bir savaşta olduklarını dile getirerek aşağıdaki ifadelerde bulundu.

“Kriz zamanlarında serinkanlı olmak önemli. VIB araştırmacıları bunu yaptı. SARS virüsü ile ilgili yıllar süren biyomedikal araştırmaları, mevcut koronavirüsle olan benzerlikleri nispeten hızlı bir şekilde tespit etmelerini sağladı. Tabii ki daha fazla araştırma ve geliştirmeye ihtiyaç var. Henüz orada değiliz. Ancak bakan olarak, Flamanların koronavirüse karşı biyoteknolojik savaşta liderlerden bir olduğunu görmekten memnunum”

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap