Cordon Bleu Tarifi

578 Gösterim

Cordon Bleu Tarifi

Çoğunlukla kafelerde yediğiniz çıtır çıtır harika bir atıştırmalık olan Cordon Bleu’yu konuklarınıza hazırlamak ister misiniz? Hazırlanışı çabuk, tadı enfes olan Cordon Bleu’nun bir Fransız yemeği olduğunu biliyor muydunuz, köklerinin İsviçre’ye dayandığı söylenilse de henüz kesinleşmiş değil.

Almanya da ve Avustralya da farklı varyasyonları olmasına rağmen Cordon Bleu’nun içeriğini oluşturan malzemeler donmuş dana eti, salam ve peynirden oluşuyor.  Dana eti yerine tavuk göğsü de kullanılırken bu versiyonu ülkemizde daha çok seviliyor.

Şimdi kolaylıkla evde yapabileceğiniz Cordon Bleu için gerekli olan malzemelerimizi sıralıyoruz.

Malzemeler: 

  • 8 ince dilim kaşar
  • 4 adet tavuk göğsü
  • 4 dilim salam
  • 1 adet yumurta
  • Galeta unu
  • Un
  • Karabiber/tuz

Cordon Bleu Yapılışı:

İlk olarak tavuk göğüslerini yatay şekilde keserek başlıyoruz.  Bu kısımdaki püf nokta tavuk göğüslerinin dövülmesidir, evde yapabileceğiniz gibi tavuklarınızı aldığınız markette de dövdürüp incelmesini sağlayabilirsiniz.  Tavuklarınızın her iki tarafına da tuz ve karabiber ekin, üstüne bir dilim kaşar koyup üstüne bir dilim salam yerleştirin. Son kat olarak tekrar üstüne bir dilim kaşar koyduktan sonra diğer katını kapatın.  Bütün kenarların birbirine yapıştığından emin olduktan sonra hazırladığınız katmanlı tavuğu önce una bulayın.

Çırpılmış yumurtaya batırın ve son olarak galeta ununa bulayın.  Tavuklarımız şu an kızartılmaya hazır hale geldi kolay şekilde kızgın yağlı tava da kızartabilirsiniz.  Daha hafif ve az yağlı olmasını istiyorsanız fırında da pişirebilirsiniz.

Şimdiden elinize sağlık, afiyet olsun….

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir