Gündem

Dünyada bir ilk: İnsan Gübreleme Merkezi ABD’de açılıyor!

Avatar
434 Gösterim

Gelecek yılın bahar aylarında ABD’de açılacak olan Recompose yakında hizmet vermeye başlayacak. Kuruluş amacı çok farklı olan bu tesis, cansız bedenler üstünde gerçekleştireceği işlemlerle toprağa dönüştürecek.

Ölüm sonrası merkezi olarak adlandırabileceğimiz merkez, insan bedenlerine ölüm sonrasında farklı bir seçenek sunarak sürdürülebilir ve doğal bir ayrıştırma gerçekleştirmeyi amaçlıyor.  ABD’nin Seattle kentinde 2021’in bahar ayalarında açılması planlanan merkez insan ölümü sonrasında doğaya geri dönüşünü hedefliyor.  Geleneksel mezar seçenekleri arasına girecek olan hizmetleriyle insan kalıntıları 30 gün içinde işlem görerek toprağa dönüştürülecek.  Doğa dostu olan merkez, insan bedeninin yeni yaşamları beslemeye yardımcı olacağını düşünüyor.

Recompose, insan bedenini bir çeşit gübreleyerek isterlerse aileye vererek bu toprakta bitki yetiştirebiliyorlar.  İnsan gübreleme süreci ise cansız bedenin bitki ve odunlarla kaplı bir çelik bir tabuta yerleştiriliyor.  Termofilik bakteriler açısından havalandırılarak 30 gün boyunca çözünmesi bekleniyor.

Recompose resmi internet sitesinden konuyla ilgili açıklama yaparak sürecin faydalarını kamuoyuyla  paylaştı.

İnsan kalıntılarını toprağa dönüştürerek atıkları minimize ediyoruz ve yeraltı suyunu mumyalama sıvısı ile kirletmekten kaçınıyoruz. Yakma, tabut üretimi, mezar taşı ve kefen üretiminden kaynaklanan CO2 emisyonlarını önlüyoruz.”

 

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap