Dünyanın en güzel adası seçilen Flatey’de sadece 6 kişi yaşıyor!

191 Gösterim

Hiç bir arabanın bulunmadığı ve toplamda 6 kişinin yaşadığı Flatey adası dünyanın en güzel adası seçildi. İzlanda’da ki bu ada ülkenin kuzeybatı açıklarında ve uzunluğu sadece 2 kilometre civarında Flatey adası, Big 7 Travel’s listesinde 2020’nin en iyi adası olarak seçildi.  50 adanın bulunduğu oylamada yapılan puanlama sonucunda zirveye oturdu.  Puanlama öne çıkan haberler, okuyucu oyları ve çalışanların seyahat tecrübelerinin toplamı değerlendirilerek belirlendi.

Kuluçkaya yatan 35’ten fazla kuş türüne sahip olan adada büyük bir martı popülasyonu bulunuyor.  Yazın ziyaretçilerin akın ettiği Flatey adası kışları sakin geçirirken, yaz aylarındaki nüfusu 9 bini buluyor.  Kuş türlerini gözlemlemek isteyen doğa severler yazlıkları dolduruyor.

Göze batan kuş türleri arasında Karabatak, Martı, Kuzey sumrusu, İstridye avcıları bulunurken, doğal yaşamı sevenler için adada 150’den fazla bitki türü bulunuyor.  Flatey adası Breidafjordur Körfesinde 40 takımada ve adacığın bir parçası ve üzerinde yaşanan tek ada olma özelliğine sahip.

Flatey adasında yazın sadece üç ay hizmet  veren tek bir otel bulunuyor, Hotel Flatey Haziran ayından Ağustos ayının sonuna kadar açık. İzlanda’nın tarihinde 1864’de inşa edilen en eski kütüphaneye sahip olan adada ayrıca 1926’dan kalma fresklerin bulunduğu bir kilise de mevcut.

Flatey adasının verdiği huzuru eşsiz olarak belirten çevrimiçi şehir rehberi olan Big 7 Travel, adanın sakinliği ve doğayı sevenler için en iyi tercih olduğunu belirtiyor;

Büyüleyici bir şekilde daha çok bir film setinde olduğunuzu hissettiriyor. Ve öyle de. Adada çok sayıda film çekilirken bunların en dikkat çekeni Nobel ödüllü Halldor Laxness’in kısa hikayesine dayanan The Honour of House. Bu adadaki huzur eşsiz, zaman durmuş durumda.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir