Gündem

Dünyanın En Tehlikeli 9 Örümcek Türünden Biri Bilecik’te Ortaya Çıktı

Avatar
170 Gösterim

Tüm dünya genelinde en tehlikeli 9 örümcek türünden biri, Bilecik’te ortaya çıkarak fotoğraflandı.  Kurt örümceği olarak bilinen bu tür en tehlikeli örümcekler arasında, avını kurt gibi takip etmesiyle biliniyor.  Çevredekilerin aktardıklarına göre bir süredir bölgede gözüktüğü bildirildi.

Doğa yürüyüşü yapmakta olan Bilecik Doğa ve Yaban Hayatı Topluluğu üyeleri  kurt örümceğini fark ederek fotoğraflarını çekti.  Osmaneli ilçesine bağlı Belenalan köyünde ortaya çıkan kurt örümceği saldırgan bir tür olmasa da kendini korumak için ısırabiliyor.

Bilecik Doğa ve Yaban Hayatı Topluluğu üyelerinden Tuncay Erik, kurt örümceği hakkında açıklamalarda bulunarak türü tanıttı.  Kurt örümceğinin zehirli olduğunu ancak zehrinin öldürücü olmadığını açıklamasında yer verdi.

Bu örümcek türü saldırgan olarak değerlendirilmese de çoğunlukla insanları kendilerini savunmak için ısırır. Kurt örümcekleri zehirlidir ancak ısırıkları tehlikeli sayılmaz. Zehirli örümcekler olmalarına rağmen zehirleri öldürücü değildir. Saldırgan değildirler ve kendi hayatlarını tehdit altında hissetmedikçe ısırmazlar. Rahatsız edildiklerinde çok hızlı davranırlar, hayati tehlikede iseler saldırıp ısırırlar ya da kaçıp saklanırlar. Bununla birlikte, genel olarak örümcek sokmalarına alerjik olan bazı ısırık kurbanları mide bulantısı, baş dönmesi ve kalp atışlarının hızlanması gibi belirtiler görülebilir. Örümceğin büyük dişleri ısırık yerinde fiziksel travmaya neden olur. Isırganın kendisi bir arı sokmasıyla benzer şekilde tanımlanmıştır ve örümceğin enjekte ettiği zehir, ısırılan alanda kaşınmaya neden olabilir. Bu acılı ısırık, hızlarıyla ve şaşırtıcı görünüşüyle birleşince, bu örümcek türü korkutucu olabilir ve bazı ısırık kurbanları oldukça panik yapabilirler. Kurt örümceği ısırırsa, ısırılan yer bantlanmamalı, buz tutularak şişmenin inmesi sağlanmalıdır”

Osmaneli’nin Belenalan köyünde görüntülediğimiz kurt örümceği olarak bilinen bu türün dişileri, yavrularını hayatlarının ilk birkaç günü içinde taşıyor. Yumurtlayan örümcek, yumurtalarını ipiyle sarıp kendi bedenin içinde tutuyor ve yumurtalardan çıkan yavrular da bu yüzden bir süre anneleriyle birlikte takılmak zorunda kalıyor. Kurt örümcekleri grup halinde avlandıkları için isimlerini kurtlardan almışlardır. Bu örümceklerin diğer ismi de avcı ya da arazi örümceğidir. Gözleri açısından en ilginç böceklerden biridir kurt örümceği. Karşıya bakan iki büyük gözünün altında, ikisi yukarı, dördü aşağı bakan 6 gözü daha vardır. Kurt örümcekleri bilenen örümcekler gibi ağ örmezler. Yaprak ya da taş altı gibi uygun bir yerde saklanır, iyi gören gözleri ve hızlı hareket etme kabiliyetleri ile avlarının peşinde koşarak onları yakalarlar. Gün içinde genelde yuvalarının dışında koşarlarken görünürler”

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap