Gündem

Eşcinsel Oğlu İçin Torununu Doğuran Anne

Avatar
124 Gösterim

Eşcinsel Oğlu İçin Torununu Doğuran Anne

 

Amerika Birleşik Devletlerinin Nebraska eyaletinde yaşayan 61 yaşındaki Cecile Eledge, dünya geneli tüm haber ajanslarının baş konuğu oldu.

Eşcinsel oğlu ve kocası için taşıyıcı anne olan Cecile Eledge, doğum yaparak geçkin yaşına rağmen kendi öz torununu doğurdu.

Matthew Eledge ve kocası Elliot Dougherty  çiftinin çocuk sahibi olmak isteğiyle başlayan bu macera da, oğlunun hayalini gerçekleştirmek isteyen Eledge, taşıyıcı anne fikrini ilk olarak kendisi ortaya attı. Bu teklife gülen çift şaka zannettikleri bu teklifin gerçekten yapıldığını anladıklarında doktora başvurdu.

 

 

Çift 2015 yılında  Omaha da evlenmişti,   Nebraska da eşcinsel evlilik yılında yasal hale gelirken 2017 yılına kadar eşcinsel çiftlerin koruyucu aile olmasına izin verilmiyordu.

Eledge!nin damadı olan Dougherty de “Onun için gerçekten çok güzel bir duygu gibi görünüyordu. Çok özverili bir kadın” dedi.

Eşcinsel çiftin başvurdukları doktortan olumlu yanıt almalarıyla birlikte o zaman için 59 yaşında olan Eledge’nin doğuma elverişli olduğunu gösteren testler yapıldı.

Sağlıklı bir bedene sahip olan kadının doğum yapabileceği saptandıktan sonra, kendi oğlu  Matthew’den sperm kocasının kız kardeşinden ise yumurta alındı.

 

Eşcinsel çiftlerin tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabildiklerini belirten çift”  “Özgün olmamız gerektiğini ve alışılmışın dışında düşünmemiz gerektiğini biliyorduk” dedi.

 

İşlem gerçekleştikten sonra gebelik testi yaptıklarında sonucu yanlışlıkla negatif gören Cecile Eledge’nin oğlu teste tekrar baktı.  Böylelikle annesini hamile kaldığını öğrendi.

Daha sonrasında bu anı anlatan Anne “Çok mutlu olduğumuz bir andı” derken, 25 Martta bir kız bebek dünyaya getirdi.  Eşcinsel çift çocuklarına  Uma Louise ismini verdi.

Matthew taşıyıcı kişinin annesi olması hakkında  “Ama ilk başta korku ve tereddüt yaşadık. Annem inanılmaz bir kadın. Beni çok iyi yetiştirdi ve ona hep hayranlık duydum. Annemi böyle bir riske sokma fikri beni çok germişti.” dedi.

 

 

Ailelerine katılan yeni üye için “Onu bu kadar sevebileceğimi bilemezdim. Ailemi daha fazla takdir etmemi ve onları daha çok sevmemi sağladı. Eşimi çok daha başka bir seviyede sevmemi sağladı ve ailemizi daha da yakınlaştırdı.”  diyen çift mutluluklarını bu sözlerle anlattı.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap