Estetik Operasyon Nedir, Nelere Dikkat Edilmeli?

26 Gösterim

 

Plastik ve Rekonstrüktif olarak adlandırılan cerrahi olan doğumla gerçekleşen yada kaza sonrasında oluşan anomalileri, şekil bozukluklarını ve fonksiyon yetersizliklerini düzeltilmesini sağlayan cerrahi daldır.  Yunanca plasticos’dan Plastik olarak dilimize geçen bu kelimenin karşılığı şekillendirmek, kalıba uydurmak manasında telaffuz edilmektedir.

Yeniden yapım ve onarım cerrahisi vücudun tüm yüzeyinde oluşan cerrahi problemlerle ilgilenmektedir.  Tüm vücut yüzeyinde deri altı, kemikleri etkileyen defektin, şekil bozukluklarının giderilmesi ve onarılmasını üstlenmektedir.  Cerrahi işlem gören bölgenin işlevselliğini kazanması, dış görünüş olarak iyi görünmesiyle birlikte yaşam kalitesini arttırmak amacıyla yapılmaktadır.

Estetik operasyon gerçekleştirmeyi düşünenlerin  dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır.  Estetik cerrahi de yapılan burun estetiği, çene estetiği, meme küçültme gibi operasyonlar bireyin hayat kalitesini ve yaşamını kolaylaştırmak amacıyla yapılmaktadır.

Bu tarz operasyonlara karar verilmeden önce beklentiler doğru orantılı şekilde hesaplanmalıdır.  Nefes almayı zorlaştıran burun eğriliğini dışarıdan daha iyi görünmesi yerine rahatça nefes alabilme gibi nedenlerden dolayı tercih edilmelidir.  Gerçekçi beklentilerle yapılan operasyonlar kişiyi hayal kırıklığına uğratmaz.

Kati surette estetik operasyonuna karar verdiğiniz de bu konuda uzmanlaşmış bir doktorla iletişime geçmelisiniz.  Cerrahi uygulama sonrasında başarılı sonuçlar için doktorunuzun ön gördüğü tedaviyi aksatmadan yerine getirmelisiniz.  Dışarıdan kolay bir işlem gibi görünmesine rağmen estetik cerrahisi de oldukça zor ve acılı bir süreçtir.

Fiziksel ve ruhsal olarak kendinizi ameliyattan öncesinde hazırlamalısınız.  Bu süreçte sigara, alkol ve kan sulandırıcı gibi kötü sonuçlara neden olacak alışkanlıkları terk etmelisiniz.

Değişime hazırlıklı olarak, zaman ve iyileşme sürecini de hesaba katarak estetik operasyona her yönden düşünerek adım atmalısınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir