Facebook’a ABD’den Rekor Ceza Geldi!

1.364 Gösterim

Facebook’a ABD’den Rekor Ceza Geldi!

Sosyal medyanın en büyüklerinden biri olan Facebook, kişisel verilerin ihlal edildiği gerekçesi ile rekor cezayı ödemeyi kabul etti.  ABD’den gelen 5 Milyar Dolarlık ceza bir teknoloji şirketine verilen en yüksek ceza olarak tarihe geçti.

Kişisel verilerin gizliliği konusunda Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ihlali tespit ettikleri gerekçesi ile kurucusu Mark Zuckerberg olan Facebook şirketine 5 Milyar Dolar para cezası kesti.  Kayıtlara geçen en yüksek ceza, ABD’nin teknoloji şirketlerinin faaliyetlerini denetim altına aldıkları sırada verilmesi diğer teknoloji şirketlerini de şaşırttı.

Komisyon başkanı Joe Simons, 3’e 2 oylamayla alınan karar sonrasında açıklamada bulundu.

“Dünya çapında milyarlarca kullanıcıya, kişisel verilerinin ne şekilde kullanılacağı yönünde verilmiş sözlere rağmen Facebook tüketicilerinin tercihlerini yok saymıştır.”

Facebook’un kurucusu ve sahini olan Mark Zuckerberg Federal Ticaret Komisyonu ile uzlaşmaya vardığını ve yüksek cezayı ödemeyi kabul ettiğini Facebook paylaşımıyla ilan etti.  Cezanın ödenmesi ardından Facebook’ta yeniliğine gideceklerini de belirten Zuckerberg açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı.

“Ürünlerimizi oluşturma ve şirketin yönetimi konusunda önemli yapısal değişiklikler yapacağız”

Facebook’un CEO’su olan Mark Zuckerberg için Komisyon ileride yaşanabilecek olan ihlaller için kısmen sorumlu tutulacağını adli ve cezai davalarında söz konusu olabileceğini işaret etti.

İngiltere merkezli Cambridge Analytica’nın CEO’su olan Alexander Nix, 2018’de Facebook kullanıcılarının kişisel verilerini izinsiz kullandığı öne sürülerek görevinden uzaklaştırılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir