Facebook’tan Yeni Skandal! 217 Milyon Kullanıcının Telefon Numarası İfşa Oldu…

55 Gösterim

Skandalı ilk olarak TechCrunch adlı bir internet sitesi duyururken, bütün gözler Facebook’a yöneltilmişti.  Sürekli olarak güvenlik duvarı yıkılan Facebook, yakın zamanda aldığı rekor ceza ile çok konuşulmuştu.  Üstüne bir darbe daha yiyen şirket, iddiaları doğruladı.

217 Milyon kullanıcının telefonu internette ifşa edildi.  210 milyonu 3  ülke, geri kalan 16 milyonu farklı ülkeler olmak üzere internete sızdırıldı.  Gelişmeler sonrasında kritik bir açıklamada bulanan ABD’li medya şirketi 217 milyon kullanıcısının telefon bilgileri de olmak üzere kişisel bilgilerinin intertet bazlı bir veri tabanında paylaşıldığı belirtti.

Güvenliksiz ortamda kullanıcıların kişisel bilgilerini yayınlayan veri tabanının bu saldırıyı nasıl gerçekleştirdiği ve kimler tarafından oluşturulduğunu incelemeye aldıklarını belirtti.

Facebook hesaplarına ve numaralarına şifresiz erişim sağlayan veri tabanı TechCrunch sitesinin verilerin ifşa edildiğini duyurmasının ardından, veri tabanına erişim kaldırıldı.

Geçtiğimiz yıllarda facebook kullanıcılarına telefonla arama özelliği getiren şirket, kötü niyetli kişilerin bu sistemi manipüle ederek milyonlarca telefon numarasını deneyerek kimler tarafından kullanıldığını keşfetmeye çalıştıklarını belirtti.

Gizlilik ayarlarının değiştirmeyen kullanıcıların telefon numaralarının internette güvenliksiz şekilde olabileceği belirtilirken, bunların çoğunun hedaplarına bağladıkları telefon numaraları olduğu düşünülüyor.

İnternete sızdırılan 217 milyon telefon numarası kayıtların 133 milyonu ABD, 18 milyon İngiltere, 50 milyondan daha fazlası Vietnam’daki kullanıcılara ait.  Geriye kalan 16 milyondan fazla numara başka ülkelerdeki kullanıcılara ait.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir