Femme Fatale Nedir? 1
Kadınca Moda

Femme Fatale Nedir?

403 Gösterim

Femme Fatale Nedir? 2

Femme Fatale Nedir?

Fransızca bir tabir olan Femme Fatale; Felakete sebep olan kadın demektir.  Anlamıyla bütün gerçekliği gözler önüne süren, Femme Fatale ilk  olarak edebiyatta ortaya çıkmıştır. Tarihin eski sayfalarında ki yerini koruyan kötücül kadınların ilk atası olarak Lilith’i ele alabiliriz. Çekici cazibelerini erkekler üstünde hakimiyet kurmak için kullanan bu kadınlar, güzelliği kadar zekalarıyla da ölümcül bir figürdür.

Vamp Nedir?

Femme Fatale’nin tam anlamıyla Türkçe karşılığı olmasa da, Vamp kadın olarak tabir edebiliriz.  Vamp sözlük karşılığı, erkekleri peşinden koşturan baştan çıkarıcı kadın manasına gelir. Kısmen benzerlik gösterse de edebiyatta ve film sektöründe kullanılan Femme Fatale dinamiği, erkekleri ölümcül etkisine alıp kirli işlerini trajediye dönüştüren kadın karakterdir.

Bu  kadınların ortak özellikleri mükemmeliyetçilikleri ve kendilerine olan sonsuz öz güvenleridir. İstediklerini almak için baş vurmayacakları çare, denemekten çekinecekleri yol yoktur.

Savaşta her yol mübahtır mantığıyla kirli işlerini yürütmekten çekinmezler. Özellikle arkada kalmayı seçen Femme Fatale, avucunun içine aldığı erkeği kukla gibi oynatarak amacına ilerlemektedir. Asla elini çamura ve kana bulaştırmadan piyonlarıyla kötü filmlerdeki yerini almıştır.

Hristiyan inanışında Femme Fatale örneği ilk Lilith de görülür. Efsaneye göre Tanrı tarafından Adem’e eş olarak çamurdan yaratılan Lility, erkeğin ondan üstün olduğunu kabul etmemiş ve isyan etmiştir. Erkeğin hakimiyetini kabullenmek yerine cennetten kovulmayı seçen Lilith, günahkar olacağını bilse de asla boyun eğmemiştir.

Femme Fatale Nedir? 3

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir