Güneş Enerjisini 18 yıl Depolayan Sıvıyı İsveçli Bilim İnsanları Keşfetti!

224 Gösterim

Son dönemde bilim insanları temiz enerji için çalışmalar gerçekleştiriyor, yeni buluşlarla çevre dostu tüketim sağlamayı amaçlıyordu. İsveç kökenli genç aktivist Greta Thunberg iklim krizine yeni bir hareket başlatmıştı.  Genç aktiviste dünyanın dört bir yanından destek gelmeye devam ediyor.

İsveç Chalmers Teknoloji Üniversitesinde bulunan bilim insanlarının yeni keşfi olan “Solar Termal Yakıtı” dünya tarihine geçebilecek bir yakıt türü olmaya aday.  Bilim insanlarının keşfettiği Solar termal yakıtın en büyük özelliği ise topladığı güneş enerjisini 18 yıl boyunca muhafaza edebilmesi.

Buluşun ardından temiz ve yenilenebilir enerji alanında ses getirecek bir yenilik olacağı düşünülüyor.  Daha öncesinde %20’lerde olan güneş enerjisi kullanımının %30’lara çıkacağı tahmin edilirken, sıvının kilogram başına 250 Watt enerjiyi saklayabildiği düşünülüyor.

Tahmin edildiği kadar enerji saklayabildiği kanıtlanırsa, Tesla’nın Powerball bataryalarından iki kat daha fazla enerji depoladığı ortaya çıkmış olacak. Bu zamana kadar kullanılan güneş enerjisi sistemlerinin tek dezavantajı güneş enerjinin depolanma sorunuydu.  Karbon, hidrojen ve nitrojenden oluşan “Norbornadiyen” molekülünün güneş ışığına maruz kaldığında atom bağlarını değiştirerek izomere dönüştürmesiyle enerjiyi ısı olarak depoluyor. Araştırmayı yürüten bilim insanları bu keşfin umut vaat ettiğini belirtirken, saklanan enerji miktarının arttırılacağını düşünüyorlar.  Yeni teknolojinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde ticarileştirilmesi planlanıyor…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir