Hakimiyet-i Milliye Bayramı Nedir?

46 Gösterim

Hakimiyet-i Milliye  Ulusal egemenlik, milli egemenlik anlamına gelmektedir.  Ankara’da 23 Nisan 1920’de açılan TBMM, iradenin ve hakimiyetin halkın nazarında olan bir devletin kurulduğunun ilanıydı.

Ülkenin dört bir yanından seçilen meclis mebusanlarının 23 Nisan 1921’de TBMM’de aldıkları kararla 23 Nisan ilk ‘Milli Bayram’ olarak kabul edildi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı olarak kutlanılan 23 Nisan, ilk yıl dönümü olan 23 Nisan 1922’de askeri geçit merasimiyle meclisin önünde kutlandı. Bu kutlamalar sırasında konuşma  yapan Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhur başkanı Mustafa Kemal Atatürk  günün anlam ve önemi şu sözleri ile dile getirmiştir.

 

“23 Nisan, Türkiye için milli tarihin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bugün, bir cihan husumete karşı kıyam eden Türkiye halkının Türkiye Büyük Millet Meclisini vücuda getirme hususunda gösterdiği harikayı ifade eder.” 

Ankara’da yapılan bu kutlamaya katılan Himaye-i Etfal talebeleri, geçit töreni yapan askerlerle birlikte ön saflarda yerini almış, bayrama farklı bir hava katmıştır.  Himaye-i Etfal; Kurtuluş savaşında yetim ve öksüz kalan şehit çocuklarının korunması ve yetiştirilmesi adına kurulmuştur.

Bizzat Atatürk’ün desteğini alan kuruluş, 23 Nisan kutlamalarında halktan yardım ve destek toplayarak çocukların eğitimlerine katkı da bulunmayı sürdürmüştür.  Mustafa Kemal Atatürk’ün bu faaliyetlere verdiği destekle 23  Nisan 1925 ‘Çocuk Günü’ olarak kutlanmıştır.

1926’dan sonrasında ‘Çocuk Bayramı’ olarak anılan 23 Nisan  Hakimiyet-i Milliye Bayramı, resmi olarak 1980 yılında ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’  adını almıştır.

Çocukları bir günlüğüne makama davet etme uygulaması da bizzat 1933’de Atatürk tarafından başlatılarak geleneksel hale gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir