Halo Etkisi Nedir?

39 Gösterim

 

Kişinin fiziksel görünüşüne bakarak diğer özellikleri hakkında çıkarım yapmak anlamındadır.  Halo etkisi olarak anlandırılan araştırma 1.  Dünya savaşı sırasında Amerikalı bir psikolog tarafından yapılmıştır. Amerikalı psikolog Edward Thorndike, araştırması için birliğinde bir çok askeri komuta eden komutanlarla çalışmıştır. 

Emri altındaki askerlerin fiziksel özelliklerinin sorulduğu komutanlara, askerlerinin becerileri ve yetenekleri de soruldu. Komutanların iyi nişancı, kararlı, zeki, disiplinli ve sağlam olarak işaret ettikleri askerlerin fiziksel görünüşleri standartların üstünde yakışıklı ve iyi görünümlü oldukları saptandı.

Askerlerinin dış görüntülerinden etkilenerek diğer özelliklerinde de bir kusur bulunmadığını düşünen komutanlar, gerçekte var olmayan yeteneklerine rağmen ilk etap da dış görüntü nedeniyle olumlu özellikler atfetmiştir. Edward Thorndike, araştırma sonucunda bir yanılsama olan bu duruma

Halo Etkisi adını vermiştir. Yakışıklı ve güzel olarak adlandırılan kişilerin her konuda başarılı oldukları düşünülmektedir.  Dış görüntüsüne bakarak kişinin akıllı ve zeki olduğu hakkında kanaat vermemize neden olan şey Halo etkisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir