Hayattayken Sadece Bir Tablosu Satılan Ünlü Ressam Kimdir?

27 Gösterim

Hayattayken Sadece Bir Tablosu Satılan Ünlü Ressam Kimdir?

30 Mart 1883 doğumlu olan yazar Hollanda’nın güneyindeki Brabant bölgesinde dünyaya gelmiştir.  Ailesinde zengin kişiler olmasına rağmen babası bir köy papazı olan ressamın tam ismi Vincent Van Gogh’dur.

Çocukluk yıllarını ‘kasvetli, soğuk ve kısır’ olarak adlandıran Van Gogh, 12 yaşında başladığı eğitimini geç algıladığı ve zor öğrenmesi nedeniyle yarıda bırakmıştır.

İlk ruhi bunalımını 1875’de  Ursula Loyer ile evlenmek istemesi ve ret cevabı almasıyla geçirmiştir.  İşsiz güçsüz olarak avare avare dolaşan, sergi ve müzeleri dolaşarak resim yapıyordu.  İngiltere de kaldığı dönemlerde ise iyice içine kapanan, dindarlaşan Van Gogh, Londra’nın güneyinde bir okulda gönüllü öğretmenlik yaptı.

İlahiyat dersleri olarak fakir madencilik bölgesi olan Borinage da papazlık yaptı, kötü yaşam koşulları  mecbur kaldığı mahrumiyetler neticesinde Tanrıya olan inancını kaybetti.  Maden işçilerine yaptığı yardımlar karşında hem deli hem de veli ismiyle şöhretlendi.

Madenciler ve köylü tarafından Çağdaş İsa olarak anılan Van Gogh, kilise tarafından rahiplik mesleğinin saygınlığını zedelediği için işine son verildi.  Ressam Ridden van Rappart tarafından anatomi ve perspektif dersleri alarak resim tutkusuna yöneldi. Kardeşi Theo bu tutkusunu gerçekleştirmesi için maddi manevi desteğini veriyordu.

Sonsuz bir insan sevgisi barındırmasına rağmen gerçek aşktan yana yüzü hiç gülmemişti. İnsan sevgisini, aşkı, sefaleti tablolarına nakşeden Van Gogh resmi o kadar çok seviyordu ki, boyaları direk tuvale sıkıp parmaklarıyla eziyordu.  Boyaların renklerine düşkün olan ressamın boyaları yediği ve yemeklerine renk katsın diye içine koyduğu da söylenmektedir.

1890  23 Aralık gecesi küstah tavırlarına dayanamadığı Gaugin’in gırtlağını usturayla kesmeye çalıştı, elinden kurtulan ressamdan hıncını alamayarak kendi kulağını kesti.  Kesik olan kulağı ise şehirde genelevde tanıdığı bir kadına verdi.

Bu hadisenin devamında kardeşi tarafından akıl hastahanesine yatırılan ressam, burada halüsinasyonlar görmeye başladı.  Kendi isteğiyle  Saint – Remy  akıl hastanesine yatırıldı, resim yapmaya burada da devam etti.

Hayatta olduğu 37 yıllık ömründe satılan ilk ve son tablosu ‘Kırmızı Üzüm Bağı‘ eseriydi.

İkinci kez akıl hastanesinden çıkan Van Gogh, kardeşi Theo’nun yanına yerleşti.  Resim yapmak için güneşin ısıttığı tarlalara giden Van Gogh, 27 Temmuz 1890 tarihinde daha öncesinde temin ettiği tabanca ile göğsü ve karın boşluğu arasından kendini vurarak intihar etti.

Dış merkezli bir yapıya sahip, dengesiz ruh haliyle dönemsel psikotik rahatsızlığı nedeniyle intihar ettiği anlaşılan ressamın tabloları ölümden 3-4 yıl sonrasında ünlenerek resim dünyasında hak ettiği yeri aldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir