HER ÇOCUK ÖZELDİR! 1
Gündem

HER ÇOCUK ÖZELDİR!

198 Gösterim

Ailenin yapı taşlarından biri olan çocuk evin neşesi, yuvanın en tatlı meyvesidir. Anne babanın birbirlerine duyduğu aşkın, sevginin ve saygının birleşimidir çocuklar.

Yuvayı yuva yapan unsur olan çocuklarına iyi bir eğitim vermek ise her ailenin tek gayesidir. Her çocuğun farklı bir ilgi alanı ve yeteneği varken, kimi çocuklar ise özeldir.

HER ÇOCUK ÖZELDİR! 2

Aamir Khan’ın baş rolünü oynadığı “Teaare Zameen Par – Her çocuk Özeldir” 2007 yapımı bir film. Filmin konusu dislektik olan bir çocuğun ailesi ve arkadaşları arasında yaşadığı zorlukları gözler önüne sürüyor. İşlenişi ve gerek verdiği sosyal mesajlarla engelli çocukların farkındalığına dikkat çeken filmde, dislektik çocukların yardım alarak potansiyellerini keşfetme serüvenini anlatıyor. Dislektik çocuklara sahip ailelerin mutlaka izlemesi gereken Her Çocuk Özeldir, dünyayı sıra dışı bir şekilde

Disleksi Nedir?

HER ÇOCUK ÖZELDİR! 3

Disleksi bir hastalık değil, öğrenme bozukluğudur. Kişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma-yazmada ve dil becerilerinde güçlük çekmesidir. Genellikle yaşıtlarına göre okuma ve yazma da geri kaldığının fark edilmesiyle gözlemlenmektedir. Disleksi dikkat dağınıklı ve hafızayı da etkilemektedir.

Okulda yaşadığı sorunlar yüzünden içine kapanan ve agresifleşen dislektik çocukların aileleri ve öğretmenleri tarafından özel bir eğitim görmeleri şarttır. Çünkü onun isteyerek yapmadığı hataları ‘istemediğin için yapmıyorsun, aptalsın, yaramazlığa çalışan aklın alfabeye çalışmıyor’ gibi peşinen hükümlü yargılarla kendisini suçlu gibi hissetmesine yol açmaktadır.

Disleksi olan Çocuklara nasıl yardım edilir?

1.Sabırlı olup, motive edin.

HER ÇOCUK ÖZELDİR! 4

Öğrenme zorlu çeken çocuğunuza yada öğrencinize karşı sabırlı olun ve sesli bir şekilde tekrar etmesine izin verin. Öz güveninde hasar oluşturacak ithamlarda bulunmayın, aksine onunla gurur duyduğunuzu belirterek her başarısını taktir edin.

2. Oyunlarla destekleyin.

HER ÇOCUK ÖZELDİR! 5

İlgisini çeken oyunlarla öğrenmesine yardımcı olun. Disleksi olan çocukların oyuna ayrı bir düşkünlükleri vardır, sevdikleri materyallerle kendisini geliştirmesini bu sayede hem eğlenmelerine hem de öğrenmesi sağlayarak strese girmelerini engellemiş olursunuz.

3. Başkalarıyla kıyaslama yapmayın.

HER ÇOCUK ÖZELDİR! 6

Tüm çocuklar için geçerli olan bu kanıyı hafife almayın. Her çocuğun başka bir yeteneği, başka bir özelliği vardır. Kıyaslayarak, örnek göstererek onların kendilerine olan güvenini kırmayın.

4.Özel yeteneklerine yönelin

HER ÇOCUK ÖZELDİR! 7

Disleksi zeka engeli değildir, o yüzden çocuğunuzun hiç bir şeyi başaramayacağını ya da bir yeteneği olmadığını düşünmeyin. Onların ilgi duydukları hobileri destekleyerek, özel ilgi alanlarını keşfetmelerine yardımcı olun.

5. Sevginizin başarıyla koşullu olmadığını gösterin.

HER ÇOCUK ÖZELDİR! 8

Öğrenme zorluğu çeken çocukların ne kadar hassas ve kırılgan olduklarını unutmayın. Kendilerini suçlama eğilimi, eksik ve yetersiz hissetmelerine müsaade etmeyin. Sevginiz ve bunu gösterme biçiminizle ona yanında olduğunuzu her fırsatta gösterin. Bir şeyi başaramadıkları zaman ona olan sevginizin, ilginizin sarsılmayacağını bilmelerini sağlayın…

Disleksi olan çocukların hayatta başarılı olamayacağını düşünmek tamamen yanlıştır. Çocukluk döneminde okuma yazma becerileri zayıf olduğu halde dünyaca ünlü bir konuma gelen bilim adamları Disleksi’ye en iyi örnektir.

ALBERT EİNSTEİN

HER ÇOCUK ÖZELDİR! 9

Tarihte Disleksi’den mustarip olan en ünlü kişilerden biridir Albert Einstein! Sözel becerileri o kadar kötüydü ki okuma yazmayı çok geç öğrenmesine rağmen, fizikte ki üstün başarılarıyla adını tarihe kazımıştır.

Disleksi ‘Dahi hastalığı’ olarak anılan bir rahatsızlıktır, yeterli ilgi ve yardımla düzeltilebilir…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir