Hindistan Ay’a İnen 4. Ülke Olması Şansını Yakalayamadı!

58 Gösterim

Hindistan Ay görevleri için Chandrayaan-2 isimini verdikleri bir uzay aracı tasarlamışlardı.  Ay’ın güney kutbunda su araması için tasarlanan uzay aracı görevi başarabilseydi bir ilk olacaktı.  Chandrayaan-2’den  yüzeye 2 kilometre kala bağlantı koptu.  Ay’a inen 4. ülke olma şansını böylelikle kaçıran Hindistan, uzay aracı başarılı bir iniş yapsaydı tarihe adını kazıyacaktı.

Ay’ın Güney kutbuna yakın bir bölgesine iniş yapması tasarlanan robotik uzay aracı yaklaşık bir buçuk aylık bir yolculuk gerçekleştirdi.  Hindistan’ın Chandrayaan-2 ismini verdikleri uzay aracı cumartesi günü aya bir iniş gerçekleştirmeye çalıştı. İniş yapmada başarısızlık yaşanan uzay aracından, yüzeye 2 kilometre kala iletişim koptu.

Chandrayaan-2 başarılı bir iniş gerçekleştirebilseydi, içerisindeki Pragyan robotik aracıyla Ay’ın güney kutbunda su arayan ilk uzay aracı olacaktı.

Daha önce Ay’ın yüzeyine başarılı iniş yapan ABD, Sovyetler Birliği ve Çin’den sonra 4. olma şansını kaybeden Hindistan bu fırsatı kaçırdı.

150 Milyon dolara mal edilen Chandrayaan-2, Hint Uzay ajansından yapılan açıklamaya göre yüzeye 2.1 kilometre kalana kadar olması gerektiği gibi çalıştığı belirtildi.  Devamında gelişen olaya ilişkin tüm verilerin inceleneceğini açıkladılar, başarılı bir iniş gerçekleştirilmesi umulan uzay aracı su aramasının dışında Ay üzerindeki sarsıntıları d ölçecekti…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir