Horn Etkisi Nedir?

43 Gösterim

Bir diğer yazımız olan Halo Etkisi Nedir? okuduysanız, Horn Etkisi kulağınıza çokta yabancı gelmeyecektir.  Horn etkisi Halo etkisinin tam zıttı olarak, bireyin kötü bir özelliğini ele alarak hakkında gerçek olmayan olumsuz düşünceler ve yargılar üretmektir. dışİnsan zihni karışık düşünmekten ziyade doğrusal yönde ilerlemeyi seven bir alt yapıya sahiptir.  Ani ve hızlı kararlar, yargılar verebilmek içinde karşındaki kişinin olumlu bir tavrına veya düzgün görüşüne dayanarak hakkında çıkarımlar yapmaktadır.

Burada devreye giren Horn etkisinde ise karşısındaki bireyin dağınık, çirkin veya göze kötü görünen bir davranışına istinaden onunla ilgili çıkarımlarını olumsuz olarak yapmaya yeltenmesi olarak açıklanabilir.  Tek kötü bir kanı nazarında o kişinin tembel, beceriksiz hatta kötü biri olduğu kararına araştırmadan varabilir, yargısız infaz yapabiliriz.  Bu otomatik olumsuz atıflara Horn Etkisi diyoruz.

Horn etkisine bir örnek verilmek istenirse, 2008 yapımı Milyoner filmini bir çok kişi izlemiştir.  Baş rol filmde fakir bir çevreden gelen, düzgün bir eğitim almayan bir olarak karşımıza çıkmaktadır.  Yarışma esnasında tüm o zor sorulara cevap vererek büyük ödülü kazandığında ise dış görünüşüne bakılarak hile yaptığı düşünülmektedir.

Bilginin ve başarının dış görüntüsüyle bir alakasının olmadığını gösteren bu film, Horn etkisini oldukça iyi tanımlayan bir örnek olarak hafızalara kazınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir