İngiltere’de, Türkiye’den Gelen Arı Paniği!

46 Gösterim

İngiltere’de, Türkiye’den Gelen Arı Paniği!

Türkiye’den bir çanta aracılığıyla İngiltere’ye kadar giden arı, İngiltere’nin alarm vermesine neden oldu.  Paniğe neden olan arının virüs taşıyabileceği korkusunun yanında yerel türleri yok edebileceği endişesiyle İngiliz Arıcılar Derneği açıklamada bulundu.

“Arıyı yakalayarak türünü resmi olarak tespit etmek ve ardından imha etmek için çalışmalarımız sürüyor”

İngiliz Bristollü aile bir hafta önce Türkiye tatillerini sonlandırarak ülkelerine geri döndü.  Dönüş sonrasında Ashley Toy (49) çantasının içinde çiçek yapraklarından yapılma sıra dışı bir koza buldu. Bu olayın ardından ertesi gün 19 yaşındaki kızı Amelia, bahçelerinde sıra dışı bir arı gördüğünü annesine söyledi.

Genç kız araştırma yaparak gördüğü arının sadece Türkiye’de ve İran’da yaşayan bir tür olan Osmia Avosetta olduğunu belirledi.  Bir mason türü olan Osmia Avonsetta’lar eşsiz bir tür olmalarının yanı sıra, diğer arılar gibi toplu bir şekilde kovanda yaşamaz tek başlarına yaşarlar.  Larvaları için çiçek yapraklarını kullanan arının boyu 1 cm ve sadece Türkiye ve İran’a has bir tür.

İngiliz Arıcılar Derneğine başvuran aile aracılığıyla dernek İngiltere Çevre,Gıda ve Köy işleri Bakanlığına bilgi verdi.  Derneğin sözcüsü arı için “Bu arı gibi yerli olamayan türler çeşitli sorunlar taşıyor ve kontrol edilmesi gerekiyor. Onlar, yerel türleri yok edecek virüsler taşıyabiliyor ya da gıda kaynağı mücadelesinde benzer türlere rekabet oluşturabiliyor” ifadelerini kullandı.

Arıyı İngiltere’ye çantasında getiren aile ise, daha öncesinde böyle bir şey görmediğini belirtirken, arının sürekli koza yaptığını da gözlemledi.

“Her sabah kapı açtığımızda arı geliyor. Sonra sürekli girip çıkıyor. Daha önce böyle bir şey görmedim”

İngiliz Arıcılık Derneğinin sözcüsü kaçak arı için yaptığı açıklamada, ülkelerinde yaşamayan arının ekosisteme zarar verebileceğini ve bölgeye ait arı türlerini rekabete sürükleyerek yok edebileceğini savundu.  İngiltere Çevre, Gıda ve Köy işleri Bakanlığın’dan (DEFRA) arının imha edileceği haberi gelirken, DEFRA sözcüsü basın açıklamasında;

“Arıyı yakalayarak türünü resmi olarak tespit etmek ve ardından imha etmek için çalışmalarımız sürüyor” sözleriyle plan yaptıklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir