Gündem

İngiltere’den Nepal’e yürüyen Gezginin son durağı İstanbul!

Avatar
788 Gösterim

Rosie Swale Pope, çocuklara yardım amacıyla başladığı yolcuğa İngiltere’den start vermişti.  72 yaşında olan Pope, İngiliz bir yazar olmasının yanı sıra gezgin bir maraton koşucusu.  İngiltere’den başlayıp Nepal’de son bulacak olan rotasında İstanbul’da yer alıyor.

72 yaşında olmasına rağmen dinç ve sağlıklı olan Pope uzun ve yorucu maratonunda eşyalarını vücuduna bağladığı mini karavanında taşıyor. Yolu üstünde İstanbul’un olması nedeniyle mutlu olduğunu söyleyen Pop, Türk insanlarını tanımaktan mutlu olduğunu dile getirdi.

Türkiye’ye kadar yürüyerek 12 ülke aşan Rosie Swale Pope, bir hafta dinlendikten sonra Gürcistan’a geçecek.  Çoğu zaman yeşillik alanlarda ve benzin istasyonlarında dinlenen yazar, çoğu gencin bile cesaret edemeyeceği bir macera için yoluna devam ediyor.

72 yaşındayım. Çok genç olduğumu düşünüyorum. Bu yolculuğu yapmaktan çok gururluyum. Bunu yapacağıma inanıyorum. Sadece inanmak yeterli bunun için. İki yıl önce eşimi kaybettim. Benim eşim Nepal’e gitmeyi çok istedi, fakat gidemedi. Nepal’de depremden dolayı insanlar öldü. Evler yıkıldı. Oradaki yetişkinlere ve oradaki çocuklara yardım için oraya gidiyorum. Eşim gidemediği için ben oraya gitmek istiyorum. Yolum inanılmaz güzel. Fantastik ve güzel insanlarla karşılaşıyorum. Kırmızı bir arabayla yolculuk yapıyorum ama sadece arabayla değil; bazen gittiğim ülkelerde arabamı bırakıyorum.”

Soğuk havalar karşı dayanıklı olduğunu ve mini karavanında battaniyeler taşıdığını söylerken, yürüdüğü her ülkede insanlarla diyalog kurmayı da ihmal etmiyor.  Türkiye izlenimlerini ise şöyle açıklıyor;

“Türkiye çok güzel. Maşallah Türkiye. Türk insanlarından yardımsever olmayı öğrendim. Türk insanları çok yardımsever. Bütün dünyada yardım derneklerinin artması gerekiyor. Bütün dünyadaki insanlar sevilmeli. Sağlık hizmetleri ve eğitim almalı. Bu doğal bir hak.” ifadelerini kullandı.

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap