Gündem

İran, Ukrayna uçağını yanlışlıkla düşürdüğünü itiraf etti!

Avatar
727 Gösterim

İran’da düşen Ukrayna yolcu uçağında 176 kişi hayatını kaybetmiş, bütün gözler İran’a çevrilmişti.  Tüm dünyanın beklediği açıklama bugün geldi.  Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağı için açıklama yapan İran Genelkurmay Başkanlığı uçağın hassas askeri bir noktanın üzerinden geçerken insani bir hata sonucu düşürüldüğünü ifade etti.

İnsani hatanın hava savunma tarafından işlendiğini söylenirken, İran Cumhurbaşkanı Ruhani “Affedilemez bir hata ve facia” diyerek üzüntüsünü bildirdi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif uçağın düşürülmesi hakkında Ukrayna’dan özür diledi.

“Ukrayna Havayollarına ait 752 sefer sayılı uçağı bu hassas ve kriz şartlarında İmam Humeyni Havalimanı’ndan hareket etti. Uçak, dönüş anında Devrim Muhafızlarının hassas askeri bir merkezine yaklaştı ve yüksekliği ile duruş şekli düşmanca saldırı yapacak gibiydi. Söz konusu uçak, bu şartlarda insani hata sonucu ve kasıtlı olmayarak hedef alınmıştır.”

8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa bir süre sonra düşürülen Boeing 737 tipi yolcu uçağında bulunan 176 kişiden kurtulan olmadı…

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap