Gündem

İran’dan karşı misilleme; ABD’nin Irak’taki iki üssünü vurdu!

Avatar
666 Gösterim

ABD’nin Kudüs Gücü komutanlarından Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından, İran’dan gelecek karşılığı tüm dünya merakla bekliyordu. Trump’ın emriyle Süleymani’nin öldürülmesi iki ülke arasındaki ilişkileri keskinleştirmiş, İran’dan sert bir şekilde karşılık vereceğiz açıklaması gelmişti.

Son dakika haberlerine göre İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin Irak’ta bulunan Ayn el-Esed hava üssünü onlarca füzeyle vurduğunu açıkladı.  İran medyasından gelen haberlere göre Esed ve Erbil üstlerine ikinci dalga füze saldırıları düzenlendi.  Balistik füzelerle düzenlenen saldırıya ABD’nin karşılık vermesi dahilinde daha sert ve ezici karşılık vereceklerini açıklayan İran Devrim Muhafızları Ordusu, 12’de fazla füze saldırısında bulunduklarını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump kurmaylarını acil toplantıya çağırırken, genel açıklamasını sabah yapacağını bildirdi.  Her şeyin yolunda olduğunu söyleyerek zayiat ve hasar tespit çalışmalarının yapıldığını aktardı.

Trump Twitter hesabından yaptığı paylaşımıyla rahat bir tavır sergiledi.

Her şey yolunda. İran’dan fırlatılan füzeler Irak’taki 2 askeri üssü hedef aldı. Zayiat ve hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Şu ana kadar her şey yolunda. Dünyadaki en güçlü ve donanımlı orduya sahibiz

ABD Federal Havacılık İdaresi yazılı açıklamada bulunarak ABD uçaklarının İran, Irak, İran Körfezi ve Umman Körfezi uçuşlarının acil durum nedeniyle geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap