Jartiyer hakkında Bilmediklerimiz? 1
Kadınca Moda

Jartiyer hakkında Bilmediklerimiz?

480 Gösterim

 

Jartiyer hakkında Bilmediklerimiz? 2Jartiyer hakkında Bilmediklerimiz?

Jartiyerin ne olduğuna dair diğer yazımızda belirtmiştik, kısaca ten çorapları yerinde tutmayı sağlayan lastik bağ diyebiliriz.

Peki Jartiyer günümüz dünyasında moda sektöründe yeni bir trend mi?

Erotizmin simgesi haline gelen seksi iç çamaşırlarını tamamlayan Jartiyerin tarihi Orta çağa kadar uzanıyor. Bildiklerimizin aksine o çağlarda iç çamaşırı popüler ve özenilen bir değer görüyor, yüksek mertebeli fahişelerin vücutlarını daha alımlı göstermek için kullanıyordu.

Şu an ki görünümünden farklı olan Jartiyer, o dönemlerde bele bağlanan işlemeli kumaş olarak kullanılıyordu. Mahrem yerleri örtmesi düşünülerek bir kemer vazifesi gördüğünü de söyleyebiliriz. Tarih deki ilk adını, Gustave Eiffel’dan(Eyfel Kulesinin tasarımcısı) alan  jartiyer, ilgili bir kocanın eşinin rahatsızlığına bulduğu bir çözüm yoluydu.

Eşinin belindeki problemi bir kuşakla çözmeye çalışan Gustave  Eiffel, daha sonrasında kuşağa eklediği bağcık ve düğmelerle çorapları onlara bağlamanın kolaylığını fark etti.

Jartiyerin icadı sanılanın aksine cinselliği çağrıştırmak için değil, sadık bir eşin karısına olan sadakati ve anlayışıyla ortaya çıkmış oldu.

Şunu es geçmemeliyiz ki Vamp ve Femme Fatale kavramının çıktığı yakın dönemimizde, kadınların daha cüretkar ve ne istediklerini gayet biliyor oluşları da iç çamaşırı sektörünü yönlendirmiş oldu. Seksi, dişiliğini kullamaktan çekinmeyen, öz güvenli kadınlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir