Jartiyer Nedir, Hakkında Bildiklerimiz, Bilmediklerimiz? 1
Kadınca Moda

Jartiyer Nedir, Hakkında Bildiklerimiz, Bilmediklerimiz?

407 Gösterim

Jartiyer Nedir, Hakkında Bildiklerimiz, Bilmediklerimiz? 2

Jartiyer Nedir?

Jartiyer, bilinenin aksine çorap değil çorabı diz üstünde veya altında kaymasını engelleyen lastik bağdır. Kadınların vazgeçilmez iç giyim aksesuarlarından biri olmakla birlikte tarihi Orta çağa kadar uzanan Jartiyer, modası asla geçmeyen bir tercih.

Evet tercih diyebiliriz. Her kadın için giyilmesi zorunlu olmayan, sadece rahatlığını ve şıklığını bilen kadınlar için vazgeçilmez bir üründür.

Jartiyer Nedir, Hakkında Bildiklerimiz, Bilmediklerimiz? 3

Jartiyer hakkında Bildiklerimiz?

Jartiyer deyince çoğu kişinin aklına seksi çorap ve büstiyerler geldiğini kabul etmeliyiz ki, bu kısım tamamıyla da yanlış sayılmaz. jartiyer, gözümüzün önüne getirdiğimiz kombini tamamlayan parçalardan biri ama kesinlikle çorap değil. Bacakları saran çorabı diz üstünde sabit kalmasını sağlayan, bel hizasında giyilip  önünde ve arkasında klipslerin olduğu lastik bağdır.

Eskiden jartiyer giyen kadınların hafif meşrep diye sınıflandırıldıklarını duymuş yada kulak aşinası olmuşuzdur. Bu tabi ki yanlış bir tutum olmakla birlikte kişisel alana saygısızlık denebilir. İnsanları giydikleri ve düşünceleriyle yargılamak haddimizi bir kaç boy aşarken etik bir davranış biçimi de değildir.

Jartiyer kullanımına alışan bayanlar için rahatlık vaat eden, şık tasarımlarıyla kadına seksi bir görünümü garantileyen bir aksesuar. Her renkte ve model de olan seçkin seçenekleriyle göz kamaştırdığı aşikar. Cesur kadınların dolabından eksik olmayan jartiyer takımları, kimimize cinselliği çağrıştırdığı söylenebilir.

Sebebiyse erkeklerin jartiyer takımı giymiş kadınları daha cazip ve seksi bulmalarından kaynaklanıyor ki, bu bizim düşüncemiz.

Cüretkar bir kadının sevdiği kişiyi dantelli jartiyer takımlarıyla kolayca etkileyebileceğine siz de katılıyor musunuz?

Jartiyer Nedir, Hakkında Bildiklerimiz, Bilmediklerimiz? 4

Jartiyer hakkında Bilmediklerimiz?

Jartiyerin ne olduğuna dair diğer yazımızda belirtmiştik, kısaca ten çorapları yerinde tutmayı sağlayan lastik bağ diyebiliriz.

Peki Jartiyer günümüz dünyasında moda sektöründe yeni bir trend mi?

Erotizmin simgesi haline gelen seksi iç çamaşırlarını tamamlayan Jartiyerin tarihi Orta çağa kadar uzanıyor. Bildiklerimizin aksine o çağlarda iç çamaşırı popüler ve özenilen bir değer görüyor, yüksek mertebeli fahişelerin vücutlarını daha alımlı göstermek için kullanıyordu.

Şu an ki görünümünden farklı olan Jartiyer, o dönemlerde bele bağlanan işlemeli kumaş olarak kullanılıyordu. Mahrem yerleri örtmesi düşünülerek bir kemer vazifesi gördüğünü de söyleyebiliriz. Tarih deki ilk adını, Gustave Eiffel’dan(Eyfel Kulesinin tasarımcısı) alan  jartiyer, ilgili bir kocanın eşinin rahatsızlığına bulduğu bir çözüm yoluydu.

Eşinin belindeki problemi bir kuşakla çözmeye çalışan Gustave  Eiffel, daha sonrasında kuşağa eklediği bağcık ve düğmelerle çorapları onlara bağlamanın kolaylığını fark etti.

Jartiyerin icadı sanılanın aksine cinselliği çağrıştırmak için değil, sadık bir eşin karısına olan sadakati ve anlayışıyla ortaya çıkmış oldu.

Şunu es geçmemeliyiz ki Vamp ve Femme Fatale kavramının çıktığı yakın dönemimizde, kadınların daha cüretkar ve ne istediklerini gayet biliyor oluşları da iç çamaşırı sektörünü yönlendirmiş oldu. Seksi, dişiliğini kullamaktan çekinmeyen, öz güvenli kadınlar!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir