Kadın Ne Değildir? 1
Kadınca Moda

Kadın Ne Değildir?

221 Gösterim

Kadın Ne Değildir?

 

  1. Kadın, seks objesi değildir

.Kadın Ne Değildir? 2

Megaloman erkek dünyasında Kadın’ın yeri yatak odasında görülürken, cinsel bir imge olarak görülmesi uzun bir zamana yayılmış bir süreçtir. Tarihin en kirli sayfalarına uzanan geçmişte Kadın, erkeğin bir adım gerisinde sadece yatakta varlığı önemsenen bir obje halini almıştır. Kadın, erkeğin ihtiyaçlarını karşılayan bir eşya değildir!

 

2. Kadın, kuluçka makinesi değildir

Kadın Ne Değildir? 3

Günümüz de bile bu algıyı hala yıkamamış toplumlar olması ne acı! Kadın üremeden sorumlu bir damızlık değildir, evet Yaradanın bahşettiği özellikle yeni bir canı dünyaya getirme niteliğine sahiptir. Ama bu sırf erkek neslini üretmek istediği için değil, kendi benliğiyle anne olmayı istediği zaman istediği dahilinde yapacağı bir eylemdir. Erkekler için seks ve cinsellik ne kadar doğal ise, bir kadın içinde o kadar doğal karşılanmalıdır. Bir kadının cinsellikten zevk almaması sadece üreme rolünü yerine getirmek için sevişme mantığı gerici toplumların yanlışlarından en büyüğüdür. Eski gelenekler de bazı toplumların kadının cinsel ilişkiden zevk alması yasaklandığı için sünnet edildiğini biliyor muydunuz?

3. Kadın, aciz biri değildir?

Kadın Ne Değildir? 4

Kadın yaratılışıyla erkeğe denk bir canlıdır. Kendi ayakları üstünde durmayı başarabilen, erkek himayesi altında kalamayacak kadar eşsizdir. ‘Saçı uzun aklı kısa’ deyimi  kadınların varlığını küçümseyen bir deyimden ibaret olmakla birlikte, çirkin bir bakış açısıdır. İsteyen ve azmeden bir kadının neleri başaracağını görmek isteyenler şöyle bir tarih sahnelerine bakmalılar. Yakın tarihimizde cesaretiyle erkekleri sollayan Halide Onbaşı(Halide Edip Adıvar) unutmayın. Fransız ordusunu yöneten efsane Jeanne d’Arc(Jan Dark)’ı hatırlatarak, kadınların gücüyle bir erkekten aciz ve korunmaya muhtaç yaratıklar olmadığını ispat edebiliriz.

 

4. Kadın, mutfakta aşçı değildir

Kadın Ne Değildir? 5

Kadının yeri mutfak değildir. Erkeklerin hayatlarını birleştirdikleri, hayat arkadaşım diye sınıflandırdıkları eşlerini yemek ve bulaşık işleriyle sınıflandırmalı öncelikle yanlış bir tutumdur. Kadın yuvayı kuran dişi kuş olsa bile, yuva sadece erkeğinin karnını doyurmak ve temizlik işlerinden ibaret değildir. Erkeğin bir evlilikteki temel görevleri maddiyatı sağlamak olsa da evlilik iki kişinin emekleriyle dönen bir müessedir.

 

5. Kadın, yollu ya da hafif meşrep değildir.

Kadın Ne Değildir? 6

Kadın da erkek gibi bir bireydir. Nasıl ki bir erkek gece vakti özgürce gezebilme, alkol tüketebilme ya da en basitinden içinden geldiği gibi gülebilme yetisine sahip ise kadın da aynı şekilde hakkına sahiptir. Kadın gülmez, kadın toplum içinde başka bir erkekle konuşursa yollu olur gibi ithamlar gerici düşüncenin sofu fikirlerinden başka  bir şey değildir. Hala devam eden günümüz toplumunda kız ve oğlan çocuklarına uygulanan çifte standart bu geri düşüncenin çıkış noktasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir