Kadınca Moda

Kadınlara Kusur Yok, Makyaj Yok, Filtre Yok !

Bir çok kadın yüzündeki sivilce ve akneleri gizlemek adına makyajın boyunduruğu altına kalmak zorunda kalıyor.  Doğallıktan yana olsalar bile yüzlerindeki kusur olarak gördükleri izleri çevresinden saklama telaşına girmiş durumda.  Yapılan araştırmalarda yüzünde sivilce, akne ve cilt hastalığı olan kadınların etraflarına karşı kendilerini utangaç hissettikleri açıklanmış.

Güzellik algısı ve kozmetik dünyası öyle bir devir yarattı ki kadınlar, ekranlarda ve dergilerde kusursuz bir bedene ve cilde sahip kadınların daha makbul olduğu dayatmasına boyun eğmek zorunda kaldı. Bu algı çalışmasını yıkmak isteyen Fotoğrafçı Sophie Harris-Taylor, kadınların kusurlarıyla da güzel olduğunu kanıtlamak için bir proje başlattı.

Cilt problemi yaşayan 20 kadınla bir dizi fotoğraf çekimi yapan Sophie Harris- Taylor, projesi hakkında şu cümleleri söyledi.

Kadınların içinde bulundukları cildi sevmelerine izin veren ve güçlendiren bir dizi çalışma yapmak istedim. Ben de gençliğim boyunca sivilce ve aknelerle mücadele ettim. Ve normal bir cildi özledim. Ancak normallik, etrafımızda gördüğümüz imgelerle tanımlanır. Tüm kadınların kusursuz ve kusursuz bir cilde sahip olduklarına inanıyoruz ancak öyle değil. Birçok kadın gül hastalığı, sivilce ve egzama gibi problemlerle baş etmeye çalışıyor. Ve kendilerini makyaj gibi bir maskenin arkasına saklanma zorunluluğunda hissediyorlar. Burada bu problemi yaşayan kadınların yalnız olmadıklarını bilmelerini istedim. Eğer bunlar bir kusur olarak görülüyorsa biz kadınlar böyle de güzeliz.

Güzellik algısını yıkan fotoğraf kareleri;

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir