Gündem

Kadir Şeker Davasında Son Gelişmeler!

Konya, Selçuklu ilçesinde 5 Şubat akşamı Ayşe Dırla’yı darp ettiği öne sürülen Özgür Duran’a engel olmak isterken kalbinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Kadir Şeker’in duruşması dün görüldü.  Yargılanan Kadir Şeker’e dava sonucunda 12,5 yıl hapis cezası verilirken, Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ, duruşma öncesi görüşme yaptığı Şeker’in pişman olmadığı, “Yine olsa yine yardım ederdim” dediğini aktardı.

Özgür Duran’ın Ayşe Dırla’yı darp ettiğini görerek müdahale eden Kadir Şeker, çıkan arbede sonucu Duran’ı kalbinden bıçaklayarak  hayatını kaybetmesine neden olmuştu.  Kasten adam öldürmek suçundan yargılanan Şeker, Tıp fakültesinde eğitim almak için üniversite sınavlarına hazırlanıyordu.

3. Ağır Ceza Mahkemesinde dün gerçekleşen duruşmada hakim, suçun haksız tahrik altında gerçekleştiği kanaatine vararak 15 yıla, Kadir Şeker’in duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak 12,5 yıla inmesine karar verdi.

Meşru müdafaa sınırının aşılması hükmünün uygulanmaması adına eleştiride bulunan Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ, duruşma öncesi konuştuğu Şeker’i şu sözlerle anlattı.

“Ben yine o haksızlığı bertaraf etmek için elimden geleni yaparım’ diyen 20 yaşında bir Kadir Şeker var.”

Mahkemenin verdiği cezayı ise şu sözlerle eleştiren Aladağ, Kadir Şeker’in kamuoyundan büyük bir destek aldığını da konuşmasına ekledi.

‘Yeni ceza kanununda yer alan bir hüküm var. Meşru müdafaa sınırının korku, panik, endişe ve heyecanla aşılması, diye. Ben bunu soruyorum. Olayımızda şartların tamamı var. Şimdi değil ne zaman uygulayacağız? Ya da hangi şart eksik de biz bu maddeyi değerlendirmeye almadık? Bu noktada çekincelerimiz ve itirazlarımız var. Mahkeme kararını verdi. Biz de derhal gerekçeli kararla beraber istinaf mahkemesine taşıyacağız. Empati yapın, dedik. ‘Kadir Şeker kasten bırakın bir insanı öldürmeyi bir canlıya zarar veremez’ iddiasını savunuyorum, söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim. O nedenle öldürme kastı yok. Olsa olsa yaralama olabilirdi, neticesi ölüm, bunun da hükümleri farklıydı. Eğer uygulansaydı Kadir, tahliye olacaktı. Dolayısıyla savunmamız, meşru müdafaa sınırının aşılması üzerinde yoğunluk kazanacak. Biz bunun için tüm şartların olayımızda var olduğunu düşünüyoruz.Bu davanın toplumsal boyutu var. Kamuoyunda Kadir’e yönelik müthiş bir destek var. Kamuoyunun beklentisi var. Vatandaşın isteği sadece Kadir’e adalet. Aksi halde tabi ki mahkemeyi yönlendirecek, baskı yapacak hiç kimse olamaz. Tarafsız, bağımsız hareket edilir. Bırakın husumeti hiç tanımadığı bir insana, bir kadın sesine yürüyen 20 yaşındaki bir delikanlıdan bahsediyoruz. Olaya bu çerçeveden bakmak gerekiyordu. Bu olayın ardından artık şunu söyleyebilir miyiz? Biz kadına şiddet olayını bu ülkede nasıl çözeceğiz? Ya da en aza nasıl indireceğiz? Kadir için tamamen iyi niyetli olarak başladı bu eylem de. Yardım etme gayesiyle başladığı bu eylemde alınan cezanın ardından Kadir ve benzeri delikanlılar, gençler veya vatandaşlarımız benzer hadiselerde hangi tavrı sergileyecek? Bu soruyu kendimize sormamız gerekiyor. Bu çerçevede değerlendirmekte fayda var. Tabi ki saygılıyız, tabi ki sağduyulu yaklaşıyoruz. Sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz; ama kararın çok yerinde ve doğru olmadığını söylemek istiyorum.

”Kadir’in her şeye rağmen sağlık durumu iyi. Üzüntülüyüz, kaygılıyız. Ama şunu lütfen bir yere not edelim. ‘Kadir şimdi olsa ne yaparsın?’ dedim. ‘Yine yardım ederdim’ diyor. Bu çok önemli bir cevap. Kadir’i tanımanız anlamında, Kadir’in anlaşılması anlamında çok önemli bir cevap. Lütfen empati yapın. Kadir cani değil, Kadir katil değil. Israrla söylüyorum, sizlerin de tanımasını isterdim. İstinaf mahkemesinde bu savunmamız doğrultusunda en adil, en doğru kararın verileceğinin ümidini taşıyorum. Var gücümüzle mücadele edeceğiz. ‘Yardım ederim, derken birini öldürürüm’ anlaşılmasın. Kadir diyor ki ‘Ben haksızlığa tahammül edemem’. Aktivist yetişiyor gençler. ‘Ben haksızlığa tahammül edemem. Kadın ya da erkek önemli değil’ diyor. Burada bir kadın vardı, önemliydi. Ülkenin temel sorunuydu. ‘Ben yine yardım ederim’ diyor. Yaşadığı onca ıstırap ve acıya rağmen ‘Ben yine o haksızlığı bertaraf etmek için elimden geleni yaparım’ diyen 20 yaşında bir Kadir Şeker” dedi…

Sosyal medya da ise Kadir Şeker’e verilen ceza büyük tepki uyandırırken, Kadir Şeker için adalet istiyoruz kampanyası başlatılarak hashtag’leri oluşturuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir