Gündem Nedir?

Megalo İdea (Megali İdea) Nedir?

Avatar
1.009 Gösterim

Megalo İdea, diğer bir deyişle Megali İdea’nın kelime anlamı büyük fikir manasına gelmektedir.  Yunanistan’ın Büyük Helen İmparatorluğunu kurma yönündeki büyük hayaline verilen isimdir.  Bizans’ın Konstantinopolis ismiyle adlandırdıkları İstanbul’u kaybetmeleri sonucu ortaya atılan bir fikir.  Yeniden büyük bir imparatorluk kurma hayalini Megali İdea olarak isimlendirmişlerdir.

Yunanistan’ın bağımsızlığını içeren bu büyük fikir, Osmanlı Devletinin toprakları arasında olan Ege adalarını, Batı Anadolu’yu, Karadeniz bölgesini ve İstanbul’un ele geçirilmesini kapsıyordu.  Rum milliyetçiler içinde Megalo İdea uğruna en fazla çalışan ve bu amaç doğrultusunda faaliyetler gösteren en önemli kişi Yunan tarihinin ünlü şairi ve ulusal kahramanı seçilen Rigas Ferreros’tur.

1791 yılında Bükreş’te olduğu sırada Megalo idea’yı içeren ilk haritayı çizmiş, 1796 yılında Viyana’da haritayı bastırarak Yunanca konuşan tüm şehirlere dağıtılmasını sağlamıştır. Balkanların büyük bir bölümünü, Anadolu’nun yarıdan fazlasını, Ege adalarını, Girit, Rodos, Trakya, Kıbrıs ve İstanbul’u harita içine almıştır.

İngiltere, Fransa, Rusya gibi devletlerden destek alan Rum milliyetçileri 1820 yılında ilk isyanlarını başlatarak, 1821 yılında Rum ayaklanmasını çıkardılar.

1829 yılında imzalanan Edirne anlaşmasıyla Osmanlı’da bağımsızlığını elde eden ilk azınlık olan Rumlar, Kurtuluş savaşı neticesiyle Megalo İdea ideallerine asla kavuşamamışlardır.

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap