Nazım Hikmet Ran Kimdir? 1
Edebiyat

Nazım Hikmet Ran Kimdir?

845 Gösterim

Nazım Hikmet Ran Kimdir? 2

Nazım Hikmet Ran Kimdir?

Şiirleriyle hala yaşamaya devam eden Mavi gözlü dev, Türk tarihinin unutulmaz şahsiyetlerinden biridir. Edebi yaşamı boyunca yazdığı şiirleri, savunduğu fikirleri ve fırtınalı aşklarıyla ünlenen şair 15 0cak 1902 Selanik doğumludur.

Romantik dizelerin güzel yüzlü şairi aynı zamanda oyun yazarı, roman ve anı yazarıdır. Nazım Hikmet komünist edebiyatın romantik önderlerinden biri olmakla birlikte, Fütürizm akımının Türk edebiyatındaki temsilcisidir. Fütürizm, Kelimelere özgürlük anlayışıyla İtalya’da ortaya çıkan düşüncedir.

Nazım Hikmet edebi kişiliği kadar siyasi kimliği ve görüşüyle bir çok kez yargılanmış devrimci bir şairdir. Zorlu ve çalkantılı hayatı eserlerine ve sanat anlayışına yön veren Nazım Hikmet, şiirlerin de farklı bir üslup kullanmıştır.

İlk şiiri ‘Bir Bahriyelinin Ağzından’ adlı eserini henüz 12 yaşında, Heybeliada Bahriye Mektebinde kaleme almıştır (1918). Aydınlık dergisinde yayınladığı şiirlerinden ‘gıyaben’  mahkumiyet kararı verildiğinde,  Rusya’dan dönüşünde Hopa cezaevinde bir süre tutuklu kalmıştır (1928).

Nazım Hikmet Ran Kimdir? 3

Piraye…

Ömrünün büyük bir kısmında defalarca mahkumiyet alan Nazım Hikmet’in aşk hayatı da bir o kadar karışık ve dolu dizgin bir şekilde satırlarına işlenmiştir. Nazım’ın cezavinden yazdığı mektuplarla sevgisini beyaz sayfalara döktüğü aşkı Piraye, Mor menekşesi.  Yine hasret kokan bir mektubunda Piraye’sine bu dizelerle seslenmişti Nazım.

“Yavrum! uyuyamıyorum!
Görünmez kuşlar ötüyor
üstünde kızıl ağaçların.
Alevli bir duman gibi tütüyor
Gözlerimde saçların!
Saçların altın
dudakların nar
koyu kehribar
gözlü sevgilim
Çıkacağımdan
emin değilim.”

Gökyüzünü göremeyeceğinden korkan Nazım, cezaevi ziyaretine gelen Piraye’ye boşanmayı teklif eder.

Piraye’nin cevabıysa; 101 yıla mahkûm olsan bile ben senin arkandayım, bunu böyle bil…’ dır

Nazım Hikmet Ran Kimdir? 4

Vera…

Gel gör ki Nazım Hikmet aşka aşık bir şairdir. Piraye’nin sevdasıyla yetinemeyecek, ‘Saçları saman sarısı, kirpikleri mavi, kırmızı dolgun dudaklı’ diyerek Saman Sarısı adlı eserinde gönlünü çelen Vera’ya seslenir.

Vera, Nazım’ın genç sevgilisi ve son sevdiğidir.

Gelsene dedi bana
Kalsana dedi bana
Gülsene dedi bana
Ölsene dedi bana
Geldim,
Kaldım,
Güldüm,
Öldüm…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir