Neden Aldatılıyoruz?

57 Gösterim

Neden Aldatılıyoruz?

Her ilişki birbiriyle kıyaslanamaz, aralarındaki paylaşım ve bağın ne kadar güçlü olduğu ise ancak onlar tarafından bilinebilir.  Uzman psikologların incelemeleri sonucunda ilişkilerde aldatmayla ortaya çıkan ayrılıkların benzer nedenleri var.

Başlangıçta büyük hayallerin ve umutların birleştiği aşk ilişkilerinin, araya giren üçüncü şahıslarla bitmesinin nedenlerini sizler için sıralıyoruz.

1.  Cinselliğin sekteye uğraması

İlişkilerde duyguların büyük yeri olduğu  gibi cinselliğinde aradaki bağı arttırdığını biliyoruz.  Partnerinizle aranızdaki çekim eskisi kadar güçlü değilse, birbirinize dokunmak eskisi kadar sizleri mutlu etmiyorsa aldatma eşiğinde yer alabilirsiniz.  Araştırmalar aldatma nedenlerinin başında cinselliğin geldiğini belirtiyor.

2.  İletişimin azalması

Eşler arasındaki sevgi bağını azaltan hatta yok eden nedenlerden birisi iletişimin azalmasıdır.  Partnerleri birbirine bağlayan sevgi bağını kopartan soğukluğun nedeni eskisi kadar vakit geçirip, bir şeyleri paylaşmıyor, konuşmuyor olmalarıdır.  Böylelikle dışarıdan gelebilecek her hangi yakınlık ve ilgiye yönelmeyi tetikliyor.

3.  Ego tatmini

Kulağa saçma geliyor ama ne yazık ki aldatma sebeplerinin arasında partnerlerden birinin öz güvenini tazelemek, hala çekici olduğunu kanıtlamak istemesinden kaynaklı olabiliyor.  Kadın ya da erkek eşleri haricinde başkaları tarafından beğenilmeyi arzuluyor.

4. Dışarıya dönüklük, aşırı sosyalleşme 

Sosyal medyanın ilişkilere olan zararı bir çok kez tartışıldı ve örnekleri ne yazık ki mevcut.  Eşlerin birbiriyle vakit geçirmekten çok dışarıda başka insanlarla sosyalleşmeleri aralarındaki iletişimi sekteye uğratıyor. Mutluluğu dışarıda arayan partner, ister sosyal medyadan isterse yüz yüze yeni tanıştığı insanlarla yakınlaşmanın yollarını arıyor.

5. Aldatmanın normalleştirilmesi ve bu düşünceye olan yatkınlık

Sosyal çevrede aldatmanın normalleştirilmesi, film ve dizilerde seyredilen aldatma örnekleri ve arkadaş ortamlarında bu konunun övünç kaynaklı muhabbetinin geçmesi, eşlerin kafalarını karıştırabiliyor.  Aldatma düşüncesine yatkınlık geliştiği gibi kötü bir şey olmadığını düşünmek aldatmaya olan isteği artırıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir