Özdemir Asaf Kimdir? 1
Edebiyat

Özdemir Asaf Kimdir?

329 Gösterim

Özdemir Asaf Kimdir?

Türk Edebiyatının romantik şövalyesi, duygularıyla Cumhuriyet döneminin en unutulmaz şairlerinden biri olan Özdemir Asaf 11 Haziran 1923’de Ankara doğmuştur.

Nezaket kavramının o dönemdeki altın ismi olan Özdemir Asaf, kendisinden bir gün sonra doğan ikiz kardeşiyle Atatürk’ün talimatı okul hayatına başlamıştır.

Lavinia adlı eserini henüz üniversite döneminde bir şiir yarışması için yazan şair, birinciliği kazandığında kürsüye çıkarak eserini okumuştur.  Özdemir Asaf, R leri söyleyemesine rağmen her zaman duygu yüklü şiirler yazarak nazik duygulara tercüman olmayı başarabilmiştir.

Özdemir Asaf Kimdir? 2

Rivayete göre Lavinia şiirini platonik aşkı Mevhibe Meziyet Beyat’a yazan şair, aşkına hiçbir zaman karşılık bulamamıştır. Duyguların yumuşak başlı şairi, her dem romantik ve içe işleyen dizeleriyle sevgi, yalnızlık, ölüm ve hatıralar konuları üzerinde durmuştur.

Özdemir Asaf Kimdir? 3

Hukukla başlayarak İktisat ve Gazetecilik Fakültelerine gitmesine rağmen mezun olamayan şair, üniversite döneminde sırılsıklam aşık olduğu Sabahat Hanımla tanışmıştır. İlk evliliğini Sabahat hanımla yapan Özdemir Asaf çok sevdiği eşinden 13 yıl sonra, sıradan bir eş ve baba gibi mantık adamı olmadığı daima duygularıyla hareket ettiği için boşanmak durumunda kalmıştır.

Özdemir Asaf Kimdir? 4

Sanat Basımevi‘ni 1953 de kuran şair, Yuvarlak Masa Yayınları adı altında kitaplarını yayımlamıştır. Türkiye’nin ilk akademik eğitim almış kadın fotoğrafçısı Yıldız Moran ile 1962 de ikinci evliliği yapmıştır.

Özdemir Asaf Kimdir? 5

Kendine has yumuşak üslubuyla şiirlerinde onca yaşanmışlığı dizelere sığdırabilen şair, 28 Ocak 1981 yılında 57 yaşında vefat ederek Rumelihisarı Mezarlığına defnedilmiştir.

Bir çok şiiri şarkı olan, hala daha kulaklarımızın pasını silen dizelerin sahibi naif şairimiz, hayata karşı olan yumuşak başlı duruşuyla aynı zaman da şefkatli bir baba ve eş olmuştur.

Yazımıza Ünlü şairimizin ‘Seni Saklayacağım’ dizeleriyle bitirirken, Türk Edebiyatının romantik şairini sevgiyle anıyoruz…

Seni saklayacağım inan
Yazdıklarımda, çizdiklerimde,
Şarkılarımda, sözlerimde.

Sen kalacaksın kimse bilmeyecek
Ve kimseler görmeyecek seni,
Yaşayacaksın gözlerimde.

Sen göreceksin, duyacaksın
Parıldayan bir sevi sıcaklığı,
Uyuyacak, uyanacaksın.

Bakacaksın, benzemiyor
Gelen günler geçenlere,
Dalacaksın.

Bir seviyi anlamak
Bir yaşam harcamaktır, 
Harcayacaksın.

Seni yaşayacağım, anlatılmaz,
Yaşayacağım gözlerimde; 
Gözlerimde saklayacağım.

Bir gün, tam anlatmaya..
Bakacaksın,
Gözlerimi kapayacağım..
Anlayacaksın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir