Paris’tedeki Notre Dame Katedralinde Yangın Çıktı!

39 Gösterim

Fransa’nın ikonik yapılarından biri olan ve milyonlarca kişinin ziyarette bulunduğu Notre Dame Katedralinde akşam yangın çıktı.

Fransa’nın başkenti olan Paris’te bulunan katedral ruhsal ve tarihi açıdan turistlerin ilgisi çeken, geçmişi 1334 yılında yapımı tamamlanmıştı.  170 yıl boyunca yapımı süren Notre Dame katedrali restorasyondan geçerken, dün akşam çıkan yangın nedeniyle çatısı tamamen çöktü.

Etrafındaki binalar tahliye edilirken, çevredeki insanların fotoğraf çekip dualar eşliğinde yangının söndürülmesini bekledi.

Dünya çapında tarihi bir değere sahip olan katedralin yanması, tüm dünyayı üzüntüye boğarken, yangın konusunda resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Fransa yetkilileri yangının restorasyon sırasında çıktığından şüpheleniyor.  6 milyon euroluk bir bütçe ayrılan restorasyon çalışmaları, katedralin yenilenmesi için bir süredir devam ediyordu.

Yangın söndürülme çalışmaları devam ederken,  Fransa polis teşkilatı restorasyonda çalışan 15 kişiyi adına soruşturmaya işlemlerine başladı.

İç İşleri Bakanı Laurent Nunez, ‘Soruşturma başlatıldı fakat yangının sebebi henüz bilinmiyor’  diyerek bir açıklamada bulundu.

856 yıllık bir tarihi geçmişe ev sahipliği yapan Notre Dame katedralinde çıkan yangın tamamıyla söndürülürken, ülkede tarihi eserler ile ilgili çalışmalar düzenleyen Miras Vakfı, Fransa genelinde kampanya başlatacaklarını bildirdi.

Yangın esnasında 93 metre yüksekliğindeki kulelerden biri çatısıyla birlikte tamamen yanarken, ana bina ve kuzey çan kulesi yangından hasar almadan kurtarıldı.

Katedralde çıkan yangına 500 itfaiyeci müdahale ederken, Cumhurbaşkanı Macron ayrıca yangını söndüren itfaiyecilere teşekkürlerini iletti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Gurur duyalım, çünkü bu katedrali 800 yıldan daha uzun bir süre önce biz inşa ettik ve yüzyıllar boyunca büyütüp geliştirdik. Bu gece kati bir şekilde söylüyorum, birlikte yeniden inşa edeceğiz” açıklamasında bulundu.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir