Gündem

Ramazanda Hurma Yemenin Faydaları Nelerdir?

Avatar
122 Gösterim

Ramazanda Hurma Yemenin Faydaları Nelerdir?

11 ayın sultanı Ramazan ayı kapımızı çaldı, tüm İslam aleminin beklediği bu kutlu günlerde oruç tutarak bedenen ve zihnen kötülüklerden arınılır.

İbadet için oruç tutanların sahur ve iftar sofralarından eksik etmediği hurma, özellikle ramazan ayında sık sık tüketilen gıdalardan biri.  Bereketi ve tadıyla çoğu kişinin severek tükettiği Hurmanın ana vatanı Arabistan yarım adası ve Kuzey Afrikadır.

Peygamber Efendimizin “Müminin sahurunun hurma ile olması, ne güzeldir“, “Oruçlu hurma ile iftar etsin. Çünkü hurma bereketlidir.” sözleri ile Ramazan ayıyla özdeşen Hurma sofralarımızın baş tacı haline gelmiştir.

Nitekim protein ve karbonhidratı içerisinde barındıran tek meyve olan Hurma, uzun süre aç kalan vücutların ihtiyacını karşılamak için biçilmiş kaftan.

Karaciğere faydası araştırmacılar tarafından kanıtlanmış olup, içerisinde B1 ve B2 vitaminlerini de bulundurmaktadır.  Oruç tutan kişilerin gün içinde yeme ve içmeden feragat etmelerinden kaynaklanan halsizliği de gidermektedir.  Yapılan araştırmalar ışığında kalp hastalıklarına ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği de açıklanmıştır.

Sağlık açısından koruyu etkilere sahip olan Hurmanın içerisinde 15 farklı mineral B1, B2, C vitaminleri barındırmasıyla hücre yenileme özelliği de bulunmaktadır.

Günde üç adet hurma yendiğinde;

  • Lifli yapısı sayesinde kabızlık sorunlarını giderir.
  • Tok tutarak, oruç sürecinde aç kalmanızı engeller.
  • Bedensel yorgunluğun ve halsizliğin önüne geçer.
  • Beta-kroten sayesinde hafızayı güçlendirmektedir.
  • Kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
  • Bol fosfor ve kalsiyum içermesi nedeniyle kemikleri güçlendirir.
  • Orucu hurmayla açmak kan şekerinizi sağlıklı seviye de yükseltir…

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap