Gündem

Rus Savaş Uçağına Uyarı Ateşi Açıldı!

Avatar
144 Gösterim

Rus Savaş Uçağına Uyarı Ateşi Açıldı!

Hava sahasını ihlal eden Rus askeri uçağa uyarı ateşi açıldı.  Güney Kore’den gelen açıklamaya göre salı günü ülkelerinin hava sahasına girerek kural ihlali yapan Rus askeri uçağına uyarı ateşi açıldı.  İki kez uyarı ateşinin yapıldığını, ayrıca Çin’e ait bir askeri uçağında hava sahalarını ihlal ettiğini belirtti.

Yapılan açıklamaya göre (KADIZ)  Kore Hava Savunma Bölgesine erken saatlerinde giren 3 adet Rus askeri uçağının girdiği belirtilirken, aynı ihlali Çin’e ait 2 askeri uçağında gerçekleştirdiğini bildirdi.

Rus uçakları Güney Kore-Japonya arasında sorunların yaşanmasına sebep olan Dokdo adasının hava sahasına girdiği ve ilk uyarı ateşinden 20 dakika sonra tekrar giriş yaptığında ikinci uyarı ateşinin açıldığını belirttiler.

Kore ordusunun açıklamasında Rus askeri uçaklarının ilk defa böyle bir kural ihlaline sebep olduklarını söylerlerken, Seul Savunma Bakanlığı Rusya ve Çin’in hava ihlalleriyle haklı resmi şikayette bulanacaklarını belirtti.

Rus ve Çin yetkililerinden henüz bir açıklama gelmezken, gerginliğin bir süre devam edeceği ve kasıt olup olmadığı henüz netleştirilmedi…

 

 

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap