Sahip Olunamayan Kadın TOMRİS UYAR 1
Edebiyat

Sahip Olunamayan Kadın TOMRİS UYAR

639 Gösterim

Özgür bir ruh, bağımsızlığını ilan etmiş bir ada, kötümser ama aşık bir kadın; o kadın Türk Edebiyatına öyküleriyle yön veren bir amazon.

Kimden bahsettiğimizi az çok anlamışsınızdır, yukarıda değindiğimiz tüm sıfatları benliğinde birleştiren tek kadındır Tomris Uyar.

Sahip Olunamayan Kadın TOMRİS UYAR 2

Çevirileri ve Türk öykücülüğüne kazandırdığı öyküleriyle en etkileyici isimlerinden birisiydi kendileri. Ayrıca Papirus Dergisinin üç kurucusundan biriydi aynı zamanda. Yazıları ve çevirileriyle 1966 da adını duyurmuş, şiirsel dilinin ağırlığıyla yazdığı öykülerle öykücülüğün sınırlarını zarif üslubuyla zorlamıştır.

Bu tutkulu kadın aynı zaman da şiirlerin bilinen öznesi olmakla kalmamış, Esin perisi olarak üç büyük usta şairin aşkına ev sahipliği yapmıştır.

İlk evliliğini Ülkü Tamer’le yapmasının tek sebebi kolej döneminde yaşadıkları büyük aşktı. Uzun yılları aynı yastıkta müjdeleyen bu evlilik ne yazık ki hüzünle bitmek zorundaydı. Aşklarının meyvesi olan Ekin bebek, sütten boğularak vefat ettiğinde evliliklerinin üstünde kara bulutlar dolaşmaya başlamıştı. Evlat kaybı üzücüydü, birbirlerinin yaralarını sarmayı beceremediler belkide.

İşte bu dönemde hayatına dahil oldu Cemal Süreya!

Sahip Olunamayan Kadın TOMRİS UYAR 3

Yasaktı bir kere, ikisi de evliydi. Ama aşkın imkansızlık tanımadığını kabul edip bir yola çıktılar. Birbirlerinden vazgeçemedikleri için eşlerinden boşanıp birlikte yaşamaya başladılar.  3 yıl sürecek bu büyük aşk edebiyatın ses getiren birlikteliklerinden biriydi. Cemal Süreye en büyüleyici dizelerini Tomris’e yazsa da onu terk etti. Çünkü ona göre Tomris Uyar sahip olunamayacak bir kadındı.

Cemal Süreya ilk ayrıldıklarında böyle seslenmiştir sevdiği kadın Tomris’e.

“Daha nen olayım isterdin, onursuzunum senin!”  

Ama sonrasında bu ilişkiyi kendisini noktalamıştır, iki dost olarak kaldığı dönemlerde asla yaşadıkları fırtınalı aşkı anlatmamış konuşmamayı seçmiştir. Tomris Uyar çok sonra şu cümlelerle Cemal Süreya’dan bahsetmiştir.

“Beni bıraktı ama rahat edemedi. ona göre bana sahip olunamazdı. senden ayrıldığım anda, senin hakkında, hikayen hakkında sevdiğimi belirtecek hiçbir şey söylemeyeceğim, benim ağzımdan kimse duymayacak, dedi ve doğrusu hiç yazmadı.”

Yaşamında büyük bir yer edinen ikinci eşi Turgut Uyar!

Sahip Olunamayan Kadın TOMRİS UYAR 4

Mektup arkadaşlığı olarak başlayan zamanla evliliğe giden bir aşk bu. Eşinden ayrıldığı yedi yıl içinde şiirlere sırtını dönmüş, maddi ve manevi sıkıntılar içindeki bir şairdir Turgut Uyar. Onun deyimiyle Esin Perisi olan Tomris sayesinde yeniden dizelerine sarılır, aşkını şiirlere döker tekrardan. Elinden kaçmasından korkar gibi üstüne titreyerek sever Tomris’i, bu sevgi karşılıklıdır neyse ki. Bu evlilikten Turgut adında bir oğulları dünyaya geldi. Lakin boğulurcasına sevmekten yorulmuştu bu özgür ruh, daha fazla kalamaz Turgut Uyar’ın hayatında.

“Tomris rakıyı severdi; bense onu…” diyen dostu Edip Cansever!

Sahip Olunamayan Kadın TOMRİS UYAR 5

Edip için uzaktan hayranlık beslediği, rakı masasında hoş sohbetleri paylaştıkları dosttur bu sefer Tomris Uyar. Her 15 Mart’ta doğum günün de şiirler yazmış, kendince aşkını içinde yaşamayı sürdürmüştür büyük şair. Dostlukla mühürledikleri ilişkide birbirlerini en iyi tanıyan, önceki sevgilerin hüsranlarını konuştukları bir hayat arkadaşlığıydı onlarınki. Edip sevse de itiraf etmedi, biliyordu ki karşılıklı değildi bu aşk. Arkadaşlığıyla yetinmeyi bildi…

Üç usta şairin şiirlerinde yer alan Tomris Uyar, özgür bir yürekti.

Sevdi, fazlasıyla sevildi…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir