Gündem

Suriye’de Kızılay Ekibine Saldırı; 1 Şedimiz Var!

Savaş mağduru Suriye’li sivillere yardım ulaştırmaya çalışan Kızılay ekibinin aracına saldırı düzenlendi.  Plakasız iki araç tarafından açılan çapraz ateş sonrasında bir Kızılay görevlisi hayatını kaybederken, bir görevli yaralandı.

Olat Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen Fırat Kalkanı Harekatı operasyonuyla terör örgütlerinden temizlenen El Bab bölgesinde gerçekleşti.  Sabah erken saatlerde 3 kişiden oluşan Türk Kızılay ekibi aracına, Çobanbey-El Bab bölgesi arasında saldırı düzenlendi.  Yüzleri maskeli saldırganların açtığı çapraz ateş sonucunda Kızılay’a ait El Bab Sevgi Mağazasında çalışan görevli hain saldırıda hayatını kaybetti.

Bir Kızılay görevlisi yaralanırken, diğer görevli yara almadan kurtuldu. Yaralanan görevli Çobanbey Hastanesine kaldırılırken saldırıyı düzenleyen saldırgan kaçtı. Tedavi altına alınan Kızılay görevlisinin hayatı tehlikesi olmamasıyla birlikte Türkiye’ye sevk edileceği bilgisine ulaşıldı.

Yapılan saldırıyı şiddetle kınayan Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, saldırı sonrasında olay yerine hareket ederken şu açıklamalarda bulundu.

“Uluslararası hukukla korunması gereken, üzerinde belirgin bir şekilde Kızılay amblemi taşıdığı için uluslararası insancıl hukuka göre dokunulmazlığı bulunan Kızılay personeline yapılan alçakça saldırıyı şiddetle kınıyorum. Ülkemizin de çabalarıyla saldırganların en kısa zamanda yakalanacağına inanıyorum. Tüm Kızılay camiasına başsağlığı diliyorum” dedi.

Suriye’de sivil halka yardım taşına Kızılay ekibine yapılan saldırıya ilişkin Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik;

 “Araçlarında Kızılay amblemi bulunan ekibimize yapılan bu saldırı, aynı zamanda uluslararası hukuku da hedef almıştır. Bu alçak saldırıyı şiddetle lanetliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir