Tarihi Değiştiren Kadınlar!

54 Gösterim

Tarihi Değiştiren Kadınlar!

Ataerkil toplum düzenine kafa tutan, cesaretleriyle hem cinslerine ışık olan Kadınlar, kadınlarımız dünyamızı yaşanır hale getirmek için çaba sarf etmişlerdir.  Erkeklerin saygınlık gördüğü kadınların ise ikinxi sınıf insan muamelesi gördüğü dönemlerde başarılarıyla kendi alanlarında farklılık yaratan 5 güçlü ismi sizler için derledik.

Varlıklarıyla evreni yaşanır kılan bu isimler, düşünceleri ve devrimleriyle ses getirerek insanlık tarihine isimlerini unutulmaz harflerle kazımışlardır.

Yüce gönüllü 5 kadın kahramanımız;

1- Sabiha Gökçen 

Atatür’ün manevi kızı olan Sabiha Gökçen, dünyanın ilk kadın savaş pilotudur. Ülkemizde yetişen ilk kadın pilot olan Sabih Gökçen, gökyüzünde süzülerek yapamazsın diyenlere inat Türk kadının isterse her şeyi rahatlıkla yapabildiğinin yalın bir göstergesidir.  30’un üstünde ödüle, nişana, liyakat madalyasına sahip olan pilotumuz Amerikan Hava Kurmay Koleji tarafından “Adını Dünya Tarihine Yazdıran 20 Havacı”dan birisi olarak seçilerek, Türk Kadını tekrar onurlandırmıştır.

2- Marie Curie 

Polonya asıllı dünyaca ünlü kimyager ve fizikçi olan Marie Curie, iki farklı alan ile Nobel ödülünü olan tek bilim insanıdır.  Radyoloji bilimini kurması bir yana Radyum elementini keşfederek, bilim dünyasında yaşayan bir efsaneye dönüşmüştür.  Profesör unvanıyla üniversite de ders veren ilk bilim kadını olma vasfıyla bir çok ünvana sahiptir.

3- Afife Jale

Gerici topluma inat azmiyle hayallerinin peşinden giden bu yol uğruna alışılmış düzeni bozan Afife Jale, ilk Müslüman kadın tiyatrocudur.  Müslüman kadınların sahneye çıkma yasağına rağmen Apollon Tiyatrosunda sahneye çıkan Afife Jale, bu anı için “Hayatımın en mesut gecesiydi…” demiştir.  Sahne yasağı yüzünden bir çok kez polislerden kaçmak zorunda kalan Afife Jale’nin imdadına Atatürk yetişerek Türk kadınının sahneye çıkma yasağını kaldırarak önünü açmıştır.

4- Coco Chanel

Tarihte kadınlar için rahat kıyafetler tasarlayarak erkekler gibi kadınlarında pantolon giymesi için yol açmıştır.  Sıkı korselerin kabarık eteklerin mahkumiyetinden kadınları kurtararak, rahat kıyafetler giyebileceğini ön gererek moda dünyasını baştan sona değiştirmiştir.  “Yüzyılın en önemli 100 kişisi” arasındaki yeri almıştır.

5- Rosa Parks 

Siyah kadın hareketinin simgesi ve öncüsü olarak görülmektedir.  Afroamerikan Sivil Haklar Hareketinin mihenk taşı olan Rosa Parks, 1955 yılında hala yürürlükte olan ırk ayrımında bir devrimi gerçekleştirmiştir. O dönemde siyahlar otobüsün en arkasına otururken, beyazlar otobüsün ön tarafında ayrı şekilde oturma düzenine sahipti.  Beyaz ırk istediği sürece siyahiler yerinden kalkmak zorundaydılar.  Rosa Parks ondan yerini isteyen beyaz adama vermeyerek tutuklandı.  Bu olay büyük bir infiali başlatırken siyahiler tarafından devlet ve ırk ayrımı boykot edilir. Yıl 1964’ü gösterdiğinde ten ayrımını ortadan kaldıran sivil haklar kanunu çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir