Tembelliği Yenen Japonların Başarı Sırrı; Kaizen Tekniği Nedir?

50 Gösterim

Tembelliği Yenen Japonların Başarı Sırrı; Kaizen Tekniği Nedir?

Japonlar tarafından ‘Bir dakikalık ilke’ olarak da adlandırılan Kazien Tekniğinin özü kişinin her gün sadece bir dakika içinde aynı anda bir şeyler yapmaya çalışması fikrini içermektedir.

Japonca da Kai (değişim), Zen (daha iyi) kelimelerinin birleşiminden oluşan Kaizen; sürekli iyileştirme anlamına gelmektedir.  Kaizen üretimdeki küçük ama etkili değişikliklerle iyileştirilmesi ve geliştirilmesini temsil eden bir yöntemdir.

Bu tekniği keşfeden ve bilimsel açıdan ispatlanmasını sağlayan Masaaki Imai, tekniği kişisel hayatın yanı sıra iş hayatında da uygulandığında arkasından başarıyı getirdiğine inanmaktadır.

Üretimi ve çalışkanlıklarıyla dünya tarafından örnek alınan Japonlar, Kaizen tekniğini kullanarak kısa vadede iyileşme, uzun vadede gelişimi amaçlamaktadır.  Yeteneği ve olanakları bir dakika içinde maksimum kullanımına dayanan bu yöntem, tembelliği ve üşengeçliğin üstesinden gelmenizi kolaylaştırdığı gibi kapasitenizi daha etkin şekilde kullanmanıza da olanak sağlamakta.

Kısa vadede 1 dakikaya sığdırdığınız bir kaç işi, giderek daha uzun vadeye yayarak bir çok işin hakkından aynı anda gelmenize yol açıyor.

Geliştirmek ve iyileştirmek istediğiniz bir konu yada iş üstünden tamamıyla odaklanarak 1 dakikanızı vererek çalışmanız, her gün tekrarlayarak başarıyla ulaşmanızı sağlayan Kaizen felsefesi üretimin olduğu her alanda kullanılabilir.

Kaizen tekniği sayesinde erteleme, tembellik etme alışkanlığınızdan sıyrılarak odaklanmanız gereken konular üstünde yoğunlaşmana süreniz artar.  Plan yapma/uygulama sisteminizi geliştirerek sorunlarınızı başarıyla giderme yollarından biridir…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir