Gündem

Triskaidekaphobia Nedir?

Avatar
148 Gösterim

Triskaidekaphobia olarak tanımlanan rahatsızlık; 13 sayısının insan üzerinde yarattığı korku ve uğursuzluk hissidir. İlk defa 1910’da yayınlanan Abnormal Psychology  kitabında geçen 13 sayısına duyulan korkuya tanı ve isim koyulmuştur.

Korku olarak bilinen aslında ise psikolojik bir rahatsızlık olan Triskaidekaphobia, Isador Coriat tarafından tanımlandırılmıştır.

Dünya üzerinde 20 milyon insan bu hastalığa sahipken, çoğu ülke bu korku üzerine değişik bir çok tedbir almış durumdadır. Bazı ülkelerde ise asansörde 13. kat numarası yoktur ve 12’den 14. kata geçilmektedir.

13 sayına duyulan bu rahatsızlığın çıkış noktası olarak Leonardo Da Vinci’nin Santa Maria delle Grazie   manastırının yemekhane duvarına yaptığı resim olduğu düşünülmektedir.  1495 yılında duvara yapılan bu eser ‘Son Akşam Yemeği’dir.

Adı geçen eserde havarileriyle akşam yemeği yiyen İsa’nın içlerinden birinin ihanetine uğrayacağını ve o kişiyi bildiğini söylediği an resmedilmiştir.

Akşam yemeğine gelen 13. kişi olan Yehuda, İsa’ya ihanet eden kişidir.

13 rakamının kötülük ve uğursuzluk getirdiğine inanan bir çok ülke bulunmaktadır, hatta bu inançtan kurtulmak için bir çok alternatif yolda denemişlerdir.  Özellikle 13 eyaletten oluşan Amerika, doların üstündeki simgeler 13 tanedir.

Bazı ülkelerde ise 13 sayısına ulaşmamak için kapı numaralarına 12+1  yazılmaktadır.  13. cuma korkusu, tarot kartlarından 13. kart ölüm anlamına gelmektedir.

Ünlü korku ve gerilim yazarı Stephen King Triskaidekaphobia, 13 sayısına duygu korkuyu belirtmiştir.

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap