Tunus’daki İlk Eşcinsel Cumhurbaşkan Adayı Ölümle Tehdit Ediliyor!

87 Gösterim

Tunus’daki İlk Eşcinsel Cumhurbaşkan Adayı Ölümle Tehdit Ediliyor!

Tunus Cumhurbaşkanlığı seçimine katılacak olan İlk eşcinsel aday Munir Batur, seçime adaylığını koyduğu günden beri bazı radikal İslamcı gruplar tarafından ölümle tehdit ediliyor.

İnsan hakları avukatı olan ilk eşcinsel cumhurbaşkan adayı olan Munir Batur aynı zamanda Tunus Liberal Partisininde kurucusu.  Kısa bir süre önce Cumhurbaşkanlığı seçimine aday olduğunu açıklayan Batur, çoğunluğu Müslüman olan Kuzey Afrika ülkesi  Tunus’a adalet ve eşitlik getireceğinin sözünü verdi.

Amerika’nın Sesi programına konuk olarak sorulara yanıt veren Batur, adaylığını açıkladığı günden bu yana sosyal medya vasıtasıyla bir çok ölüm tehdidi aldığını belirtti.

Seçim kampanyasında kadın haklarına, istihdam olanaklarına, ceza kanuna odaklandığını açıklayan Munir Batur, Tunus’ta eşcinselliğin bir suç sayılmasından oldukça rahatsız.  Tunus’ta bir ilk olma vasfına sahip eşcinsel aday, eşcinselliğin 3 yıla kadar hapisle cezalandırıldığı bir ülke de Cumhurbaşkanlığına adaylığını koydu.

2011 yılında Tunus Liberal Partisi’ni insan haklarını korumak ve desteklemek, ülkenin anayasasının demokratik prensiplerini koruyacak bir anayasa mahkemesi oluşturmak amacıyla kurduğunu hatırlattı. t

Tunus’ta Ekim ayında yapılan parlamento seçimlerinin ardından Kasım ayında başkanlık seçimi yapılacak.  İslamcı ve seküler gruplar arasında yoğun bir rekabetin ortaya çıkacağı seçimde, adaylığını ortaya koyan Munir Batur şu sözleriyle neden aday olduğunu açıkça belirtti.

“Yıllarca insan hakları ve özellikle de LGBT hakları için mücadele ettim. Bu nedenle cumhurbaşkanlığı için yarışmaya ve bireysel özgürlüklerle azınlık hakları alanlarında olumlu bir değişim için çalışmaya karar verdim” 

Resmi adaylığı için gereken 10 bin imzayı toplayan Batur’a LGBT’li grupların destek vermesi beklenirken, geçen ay Tunus’ta eşcinsel haklarını savunan 18 organizasyon İlk eşcinsel aday olan Batur’u desteklemediklerini belirten bir dilekçe imzaladılar.

Destek vermemelerinin nedenini ise dilekçe de  yer alan açıklamayla belirttiler.

“Batur’un bizim toplumumuz için sadece bir tehdit değil aynı zamanda çok büyük bir tehlike olduğunu düşünüyoruz” 

Munir Batur’un başkanı olduğu Şams Derneği Hükümet tarafından kapatılmak istenirken, temyiz mahkemesi tarafından bu istek geri çevrildi.

Ülkesinde LGBT’li bireylerin hastalıklı olarak görülmesine Munir Batur’un cevabı şu sözler olmuştu;

“Eğer hastalık dediğiniz eşcinselliğe bir ilacınız varsa o ilacı bize verin de Tunus Nobel Tıp ödülünü kazansın”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir