Gündem

Türkiye, balistik füze teknolojisinde İran’ın 20 yıl gerisinde!

Avatar
524 Gösterim

ABD ile İran arasında patlak veren gerginlik tüm dünya tarafından merakla izleniyor.  ABD’nin Kasım Süleymani’yi öldürmesinin üzerine sert şekilde karşılık veren İran, ABD’nin Irak’taki iki üstüne füzeli saldırı da bulunmuştu.

İran’ın ABD üstlerine tam 22 füze fırlattığı ortaya çıkarken, İran’ın füze teknolojisi konusunda nadir ülkelerden biri olduğu tekrar gündeme geldi.  Savunma sistemleri uzmanı Hakan Kılış, İran’ın kullandığı balistik füzelerin 2000 km menzilli olduğunu açıklarken, ülkemizin en uzun menzilli füzelerinin 280 km olduğunu belirtti.

İran’ın bir füzeyi sıfırdan üretebilecek teknolojiye sahip olduğunu söyleyen Kılıç, ülkemizin karadan karaya fırlatılan balistik füze sistemleri konusunda yeni atılımlar içerisinde olduğunun altını çizdi. Bunun akabinde ülkemizin İran’ın füze teknolojinin 20 yıl gerisinde olduğumuzu söylerken, nedeni şu sözlerle aktardı.

İran, balistik füze konusunda kendisini geliştirmeye bizden çok önce Şah döneminden sonra başladı. Şah’ın devrilmesinin ardından İran, Batı’dan modern silah sistemleri alamayacağını anladı. Caydırıcılığını koruyabilmek için ‘Fakir ülkelerin atom bombası’ da denen balistik füzelere yöneldi ve bunların üretimini yapabilmek için büyük emek sarfetti. Bu konuda da başarılı oldu. İran’ın bugün 200 km.’den iki bin km.’ye kadar menzili olan tamamen kendi yapımı bir sürü füzesi var. İran bir füzeyi sıfırdan üretip operasyonel hale getirebilen dünyadaki nadir ülkelerden biri.Füze teknolojisinde geri kalmış ülkelerin hiçbirinde 280 km’lik bir füzeden sonraki adım yani sonraki deneme bir anda muazzam sayılacak bir sıçrama ile 1500 km olmaz. Bu işler adım adım. Neden? Çünkü füze işi test işi, test işi zaman işidir. Zaman ise para ile satın alınamaz. Paranın satın alacağı zaman makinası ise henüz icat edilmedi.

Türkiye’nin elinde bulunan en uzun menzilli füze olan Bora’ların 280 km menzili olduğu biliniyor.  Bora füzeleri geçtiğimiz yıl Kuzey Irak’taki PKK hedeflerine karşı kullanılmıştı.

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap