Gündem

Ücretli Poşetten Sonra Zorunlu Depozito Uygulaması Geliyor!

Avatar
332 Gösterim

1 Ocak 2019 itibariyle uygulamaya giren ücretli poşetlerin ardından şimdi de peş şişe için yeni bir uygulama düzenleniyor.  Plastik poşetlerin dünya üzerinden ancak 400 yılda yok olduğu ve kullanımı azaltarak doğayı korumak istenmesiyle başlayan projede, poşetler tüketiciye ücretle satılmaya başlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin  Birpınar, 2021 yılında zorunlu depozito uygulamasının geleceğini açıkladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ile NOVA Teknoloji Transfer Ofisinin işbirliğiyle bir toplantı düzenlendi.

‘Türkiye Depozito İade Sistemi Projesi’ (TÜDİŞ)  açılış toplantısı yapıldı.  Mehmet Emin Birpınar projenin başlangıç tarihi için 2021’yi gösterirken,

Bu sayede birçok çevre problemini çözmüş olacağız. Hedefimiz yıllık ortalama 40-50 milyar içecek ambalajını, piyasaya sürülen ambalajın yüzde 50’sini geri toplayabilmek. diye belirtti. 

Birpınar açıklamasının devamında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi gereğince ülkemizde plastik poşet kullanımın azaldığını belirtti.

Manav  tezgahlarında hala plastik poşet kullanıldığını söyleyen Bakan yardımcısı, eskiye dönüş yaşanarak kese kağıdının yeniden hayatımıza girmesini hedeflediklerini söyledi. Geçtiğimiz 20 yıl içinde ülkemizdeki atık oranının 32 milyon tona ulaştığını söylerken, 2000  yılında atıkların geri dönüşüm oranının yüzde 1’den günümzde yüzde 13’e yükseldiğini açıkladı.

Yeni bir proje olan TÜDİŞ’in ülkemizde fark yaratacağını tahmin ettiklerini söyleyen Birpınar;

 “Sonuçları iyi olacak. Belki pilot bölge ve şehir uygulamasıyla bunu yapacağız çünkü biz bunu başarabiliriz. Türkiye’de eğer pet şişeye 10 kuruş depozito koyarsanız, vatandaş onu öder, sonra da alır makineye atar ve parasını geri alır. Onu mobiliteye döndürmek lazım. Onun karşılığında ulaşım imkanı verilebilir.” dedi.

Depozito uygulamasıyla ekonomiye de fayda sağlayacaklarını, aynı zamanda vatandaşların çevre konusunda daha çok bilinçleneceklerini belirtti.

“Çevre Kanunu değişikliği üç şey getirdi. Geri kazanım katılım payını getirdi. O kanun geldi, yönetmeliği de önümüzdeki günlerde çıkar. 2020 itibarıyla onu uygulayacağız. Plastik poşetlerin ücretlendirilmesi usul ve esaslarıyla yürürlükte. Zorunlu depozito uygulaması da 2021’de bu projeden sonra başlayacak. Bu sayede birçok çevre problemini çözmüş olacağız. Bizim hedefimiz atık miktarını mümkün olduğu kadar azaltmak ve geri dönüşüm oranlarını yüzde 10 ila yüzde 50 arasına çıkarmak, 2023 hedefimiz bu. Hedefimiz yıllık ortalama 40-50 milyar içecek ambalajını, piyasa sürülen ambalajın yüzde 50’sini geri toplayabilmek. Şu anda her 10 cam şişeden biri, her 10 pet şişeden 3’ü ve 10 alüminyum içecek kutusundan ancak 5’i geri dönüşebiliyor. Gerisi de maalesef gelişi güzel doğaya atılıyor.”

 

 

 

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap