Gündem

Wikipedia aradan geçen 3 yılın sonunda Türkiye’de erişime açılıyor!

Avatar
555 Gösterim

Anayasa mahkemesinin Wikipedia’nın erişime kapatılmasına ilişkin kararın hak ihlali olduğunu açıklayan karar, bu gün Resmi Gazete de yayınlandı.  Verilen karar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna ulaştığında Wikipedia’nın erişimi açılacak.

Anayasa Mahkemesinin Resmi Gazetede yayınlanan hak ihlali kararındaki gerekçe olarak Wikipedia’nın kapatılmasının toplum gerekliliğine uymadığı ifadeleri kullanıldı.  Oy çokluğu ve 6 üyenin karşı oy yazısıyla birlikte alınan karar, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesine gönderildi.

Yüksek mahkemenin kararı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna iletmesinin ardından Wikipedia’ya getirilen erişim yasağı tamamıyla kaldırılacak.

Bir çeşit internet ansiklopedisi olan Wikipedia’nın kurucularından Jimmy Wales “Dünya üzerindeki her insana kendi dilinde, en üst kalitede, bedava bir ansiklopedi oluşturma ve dağıtma uğraşısı” olarak tanıtmıştır.

Türkiye’de Wikipedia’ya getirilen erişim yasağı 2017’den günümüze kadar devam etmişti.  Anayasa Mahkemesinin kararıyla yakın zaman içinde erişim yasağı kalkarak internet kullanıcıları siteye giriş yapabilecekler…

Yazar Hakkında

Avatar

Semra Şenol

Yorum Yap