Yeni Nesil Hemşire Formaları

53 Gösterim

Yeni Nesil Hemşire Formaları

Hemşirelerin eski Türk filmlerinde beyaz elbise ve kep taktıklarına bir çok kez şahit olmuşsunuzdur. Daha klasik bir görünüme sahip olmalarının yanı sıra aşırı derece ciddi görünmelerine sebep olan beyaz elbiseler günümüzde tarihe karıştı.

ABD’de başlayan yeni trend ülkemize de uğrayarak hemşire formaları renkli ve desenli bir hal aldı. Kadınların şifacılık yönüne bakarsak, tarihin ilk çağlara dayandığını görebiliriz.  Eski kabile dönemlerinde iyileştirici gücü olduğunu inanılan şamanlar daima kadındı.

Hemşirelik mesleğinin çıkış noktasının ise şamanlara kadar dayandığı düşünülmektedir.  14. yüzyıla gelindiğinde ise bütün köylerin sağlık işlerini hemşireler ve ebelerin yaptığı görülüyor.  O devirlerde bitkisel ilaçların kullanıldığını da sizlere hatırlatmak istiyoruz.

Savaş meydanlarında yaralılarla ilgilenen hemşireler bir çok askerin hayatını kurtararak ölümle savaşmışlardır.  19, yüzyılda Fransız devriminin ve savaşların en yoğun olduğu dönemde  Florance Nightingale adındaki hemşire üstün hizmeti sayesinde hemşirelik mesleğinin destek almasını ve gerekliliği açısından öncü bir isim olmuştur.

 

 

Ülkemizin ilk hemşiresi Safiye Hüseyin, harp meydanlarında verdiği üstün hizmetleri dolayısıyla bir çok madalyaya layık görülmüştür.

Tarihler 1997’yi gösterdiğinde ise kep ve etek zorunluluğu hemşirelerinde talepleri doğrultusunda kaldırılmış, kep yerine ünvanını belirten isim kartlarının yakaya takılması kararlaştırılmıştır.  Eski hemşire formalarını tamamlayan etek rahat hareket imkanı sağlamadığı için hemşirelerin işlerini icra etmesini zorlaştırıyordu.

 

 

 

 

Günümüzde ve tüm dünya ülkelerinde hemşireler için standartlaşan formalar pantolon ve üst takım olmak üzere iki parçadan oluşuyor.  Sağlık kuruluşlarının ve hastanelerinin belirlediği bölümlerde görev alan hemşirelerin formaları farklı renklerle birbirinden ayrılıyor.

Desenli ve renkli hemşire formaları hasta ve hasta yakınları tarafından hoş karşılanırken, hemşirelerde bu durumdan oldukça memnun….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir