Yin Yang Nedir?

107 Gösterim

Yin Yang Nedir?

Çin ve Uzak Doğu ülkelerinde karşıtlıkla zıtlığın bir arada uyum içinde bulunduğu, birbirini tamamlayıcı dengede bir bütün oluşturduğunu ifade eden kavramdır.  Evren ile doğa arasındaki ilişkiyi araştırıp aralarındaki bağlantıyı açıklamaya koyulan bir kavram olan Yin Yang, Asya’daki coğrafyada kendisine bir çok taraftar bulmuştur.

Yin Yang felsefesine göre doğadaki her şeyin bir zıttı vardır.  Bu iki zıt güç olmadan düzen ve hareket mümükün değildir, Yin ve Yang iki zıt gücü temsil etmektedir.

Evren zıtlıkların bir arada bulunduğu bir yaşam kompleksidir, ancak bir arada var oldukları sürece varlıklarını sürdürebilirler.  Yin Yang felsefesi anıldığında akla gelen siyah-beyaz amblem, her siyahın içinde beyaz bulunduğu gibi beyazın içinde de siyah bulunmaktadır.

Yin ve Yang eksi ve artı değerlerin sembolize eder, amblemde ki kavis döngü ise değişimi ifade etmektedir.  Yin; dişiyi, geceyi ve koyu renkleri temsil ederken. Yang ise; erkeği, güneşi ve açık renkleri sembolize etmektedir.

İkisinin varlığı neticesinde zıtlıkları birbirini tamamlar ve anlamlı kılar.  Yin Yang felsefesince hayattaki her şey zıttı ile varlık kazanabilir.

Kısaca her Yin içinde Yang, her Yang içinde Yin bulunur ve zamanla birbirlerine dönüşebilirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir